24–25 вересня у Львові Галицький Автомобільний Клуб презентує «Renault ХІІ Гран-прі Львова» з кільцевих автоперегонів. Подія присвячена 80-й річниці проведення перших кільцевих автоперегонів у Львові.
Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Львівської міської ради.
У 2011 році виповнюється 80 років з дня проведення у Львові перших міжнародних кільцевих автоперегонів «Гран-прі Львова», в яких брали участь гоночні та спортивні автомобілі. Галицький автомобільний Клуб в 1995 році відновив проведення кільцевих автоперегонів вулицями міста Львова. Подібні національні змагання відбуваються лише в чотирьох містах України – у Львові, Києві, Дніпропетровську та Одесі.
«По цілій Україні сприйняли позитивно звістку про те, що у Львові відновилися вуличні автоперегони. Адже львівська траса є доволі цікавою. Тут є і перепад висот, і пряма траса на 600 м. Водіям доведеться докласти максимум зусиль для перемоги», - розповів директор Галицького Автомобільного клубу Сергій Єженков.
В суботу та неділю, 24 та 25 вересня, на вул. Луганській в районі Сихівського моста відбуватиметься 5 фінальний етап Чемпіонату України з кільцевих автогонок «RENAULT ХІІ Гран-Прі Львова».
«В 5 етапі чемпіонату України візьмуть участь понад 30 пілотів з таких міст України, як Київ, Дніпропетровськ, Сімферополь, Одеса, Харків, Львів, Івано-Франківськ, Луцьк, Ужгород. Переможці змагання визначаються у чотирьох залікових групах по сумі двох гонок, кожна гонка складається з 25 кіл», - зазначив Сергій Єженков.
«Цього року це вже не перший автоспортивний захід, який підтримує Львівська міська рада. Для нас дуже важливо розвивати спортивні змагання в нашому місті, долучати до спорту молодь, зацікавлювати її», - зазначив начальник відділу фізичної культури та спорту управління молоді, сім’ї та спорту ЛМР Віктор Степанюк.
Довідка
Автомобільний спорт у Львові почав працювати з 1897 року. Рівно сто чотири роки тому в столиці Галичини був створений один з перших в Україні клубів – Галицький клуб автомобілістів. Його рівень був настільки високий, що він швидко поширив свою діяльність не лише на Стрий, Дрогобич, Івано-Франківськ, Чернівці та Тернопіль, але й на Краків та інші польські міста.
За короткий час, а саме вже у 1907 – 1920 роках, у Львові діяли декілька споріднених організацій – «Військовий корпус мотористів», «Філіал Автомобільного клубу Австрії», «Галицький клуб самоходовий», «Польський Тоурінг клуб», «Львівська спілка автомобільна», «Спілка перевізників та таксистів», різні автосекції українських та польських клубів.
Львів’яни вже з початку ХХ століття брали активну участь в автозмаганнях, що проходили в різних частинах Європи. Один з перших фактів зафіксовано в 1903 році, коли львів’янин брав участь в авторейді до Ніцци.