У Львові на вул. Театральній, 12 закінчують реставрацію сходової клітки за участю німецького товариства GIZ. Під час робіт на стелі виявили історичні розписи, а на стінах – залишки плитки. Окрім них, відновили старовинні сходи та вхідну браму, яка була втрачена. Навіть двері у квартири зробили під старовину і в одному стилі.
Особливої архітектурної цінності будинок не становить. Для реставрації його обрали через активність мешканців. «Ми з мешканцями будинку давно хотіли зробити ремонт сходової клітки, вона була в страшному стані, все півчорне. Вже й знайшли майстрів, склали кошторис, потім звернулися в райадміністрацію і нам порадили податися на цю програму. Тому те, що від нас вимагалося – зібрати частину грошей – не склало жодної проблеми», – розповів мешканець будинку Володимир Тислюкевич.
З квартири зібрали по 1300 грн: кожен власник вніс по 800 грн на реставрацію дверей у власну квартиру та ще по 500 грн – доклав на ремонт сходової клітки. 100 тис. грн виділили з міського бюджету, а решту – ще 400 тис. – дали німці. Цього року GIZ відремонтує у Львові ще два під'їзди.
«Ми плануємо відреставрувати у Львові ще два під'їзди. Вже найближчим часом будемо приступати. Вони були відібрані в тому ж конкурсі на реставрацію, що й цей під'їзд. Це є сходова клітка на вул. Левицького, 10 і просп. Свободи, 33», – розповіла керівник проекту GIZ у Львові Іріс Гляйхман.
Оцінити реставраційні роботи прийшов міський голова Андрій Садовий. «Сьогодні він є в такому стані, як 100 років тому. Роботи триватимуть далі, реставратори будуть працювати. Робити все будуть дуже делікатно і якісно. І, власне, наше завдання – спонукати мешканців сусідніх будинків долучитися до цього процесу і хотіти повернути красивий вигляд під’їздів і у своїх будинках», – зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Мешканці ж скидаються грошима неохоче. Тим часом лише в центрі міста нагального ремонту потребує 200 під'їздів. Без допомоги німців, як зізнаються посадовці, їм буде важко зробити щось подібне.
«Ремонт, який роблять наші ЖЕКи, є значно гірший і за красою, і за якістю. Він є однотипним, таким, який ще робили колись, за радянських часів, і, на жаль, від цього ЛКП не відходять. Ну, не відходять, напевно, тому, що не вміють, не мають бажання, зрештою, і фахівців таких не мають», – наголосила голова Галицької райадміністрації Ірина Іванчина.
Окрім фахівців, для таких робіт не вистачає і грошей. ЖЕКи ремонтують під'їзди з розрахунку 12 грн за квадратний метр.