На Західній Україні вугільні склади ТЕС та шахт переповнені

16:20, 12 квітня 2013

Вугільна галузь Західної України перебуває у великому напруженні. Підприємства Львівсько-Волинського вугільного басейну переповнені вугіллям, а найбільший споживач цього продукту в регіоні – ДТЕК «Західенерго» зменшила закупівлі, оскільки склади також переповнені.

Крім того, представники ДТЕК стверджують, що повністю виконують зобов’язання, взяті на себе компанією при приватизації. Вугілля для потреб ДТЕК «Західенерго» купує компанія «ДТЕК Трейдинг» через ДП «Вугілля України». Тобто рішення, чи продавати західноукраїнське вугілля або вугілля зі східних регіонів для ДТЕК, приймає «Вугілля України». За словами директора бізнес-блоку генерації ДТЕК Сергія Тазіна, що брав участь у виїзному засіданні робочої групи спеціальної контрольної комісії ВРУ з питань приватизації, у 2012 році закуплено 671 тис. тонн львівського та волинського вугілля для «ДТЕК Західенерго» вартістю 569 млн грн, а в 1 кварталі 2013 року вже відвантажили 160,3 тис. тонн.

Сергій Тазін, Михайло Мальований

За словами технічного директора ДП «Волиньвугілля» Федора Богдана, на шахтах підприємства зараз зберігається 92 тис. тонн вугілля: «Вчора органами держгірпромнагляду зупинено склади, заборонено відвантаження, бо склади переповнені у понад 1,5 рази». Не краща ситуація і на ДП «Львівугілля». Тут накопичилось близько 255 тис. тонн рядового вугілля, а також на шахті «Надія». Вони в один голос стверджують, що такого профіциту ще не було.

Як пояснив голова підкомітету з питань вугільної промисловості комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Віктор Турманов, у зв’язку з низькою реалізацією вугілля така ситуація є по всій Україні: «На сьогодні на складах електростанцій є 5 млн тонн вугілля і ця цифра не знижується, на складах вугільних підприємств – 1,9  млн тонн. Біда і проблема – зараз стільки вугілля накопичилось, що з потеплінням є ситуація, яка може бути пов’язана з катастрофічними наслідками, адже вугілля самозагорається».

Віктор Турманов, Євген Мармазов, Едуард Леонов

Це підтвердив і Сергій Тазін: «Тут потрібен раціональний підхід. По-перше, цінова політика повинна відповідати – ми працюємо на ринку, а також ціна нашої електроенергії впливає на добробут українців і підприємств, які працюють на території України. І якщо ми візьмемо більше вугілля тільки західних регіонів, але є й інші регіони… Не можна у збиток одним вирішити питання інших. Ми готові до вирішення цих проблем, але вони повинні вирішуватись справедливим чином. У межах угод з ДП «Вугілля України» ми вже беремо понад 2 млн тонн вугілля з державних підприємств. Тут потрібно вирішити з компанією ДП «Вугілля України» як вона розмітить ці об’єми і щодо додаткових питань, то треба сідати за стіл і правильно розрахувати все на майбутнє», - зазначив Сергій Тазін.

Представник ДТЕК також наголосив, що вугілля, яке видобувають на заході України, має завищений вміст сірки – понад 3%, а це ляже суттєвим тягарем на затрати по виплатах за викиди оксиду сірки. У 2012 році «ДТЕК Західенерго» виплатило 192 млн 500 тис. грн екологічного податку, а у 2013 році компанія планує виплатити майже 400 млн грн. Зростання екологічного податку пояснюється збільшенням його ставки з 50% в 2012 році до 75% в 2013 році і 100% в 2014 році.

Відтак, робоча група, яка перебувала тут впродовж двох днів, напрацювала проект рішення, який буде 18 квітня винесено на затвердження спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації і після цього по кожному пункту буде скероване звернення від комісії на ім’я прем’єр-міністра Миколи Азарова, профільних міністерств та Президента України.

Ключовим пунктом цього проекту рішення є те, що необхідно внести зміни до розпорядження Кабміну до умов продажу державного пакету акцій ПАТ «ДТЕК Західенерго» щодо обов’язкового використання не менш як 25% вугілля державних вуглевидобувних підприємств регіону. «Втім, чи готові будуть самі львівські шахти, наприклад, через рік продавати стільки вугілля енергетикам – невідомо», - вважає голова Центру енергетичних стратегій Дмитро Марунич. 

Він нагадав, що у 2010-2011 роках вже виникали ситуації, коли був дефіцит вугілля. «Тоді державна НАК «Енергетична компанія України» зверталася до державних шахт за вугіллям, але львівські шахти категорично відмовлялися продавати його енергетикам, оскільки мали вигідні контракти з коксо-хімічними підприємствами», - нагадав він.

Нагадаємо, що 4 лютого ДТЕК «Західенерго» поінформувала, що ДТЕК «Трейдинг» закуповувала продукцію ДП «Львіввугілля» через ДП «Вугілля України» у січні 2013 року та продовжує це робити у лютому».