Саме на захід, вочевидь, робить ставку Арсеній Яценюк. Львівщина вже стала головним пунктом призначення його візитів. Його виборці – це люди, які почергово розчарувалися і в Ющенку, і у Тимошенко.
Герой відомого роману Еріха Ремарка загинув за кілька днів до оголошення миру. Чи доживе до знаменної дати фантом під назвою Арсеній Яценюк?
Силами політтехнологів, яким приписується сумнозвісна теорія трьох сортів українців, Арсеній Яценюк має намір об'єднувати державу.
Голова львівського обласного осередку «Фронту змін» Степан Кубів наполегливо намагається аргументувати кореспондентові ZAXID.NET, що переважну більшість людей в Україні турбують передусім питання добробуту, а не мови, історії чи геополітичної орієнтації. Для переконливості показує діаграму. Таку саму авторові цих рядків показували 2005-го.
Наймолодший кандидат у президенти наполегливо оминає дражливі теми ідеологічного штибу. Так само робить і його представник на Львівщині. «Ми користуємося реальними оцінками, які дають люди. Ми бачимо, що на сьогодні економічна проблема найбільше цікавить людей, особливо молодь. Зустрічі в наших клубах показали, що деякі питання, які ми на Західній Україні ставимо чи не одними з найперших, насправді є чи не останніми. В Україні сьогодні викривлена картина реальності», - зазначає він.
Між тим, саме на захід, який прийнято вважати вотчиною українського націоналізму і націонал-патріотизму, вочевидь, робить ставку Арсеній Яценюк. Львівщина вже стала головним пунктом призначення його візитів.
Соціологи і політологи відзначають, що Яценюк має рацію. Його виборці - це люди, які почергово розчарувалися і в Ющенку, і у Тимошенко. Перший був хорошим «національним» президентом - саджав калину і українізовував Крим, але виявився поганим менеджером і не зміг здійснити реформи державного управління, якої від нього очікували передусім. Потім того ж очікували від Юлії Тимошенко, як соратниці Ющенка. Тепер очікують від Яценюка.
Але сьогоднішня позиція останнього може зіграти з ним злий жарт, вважають експерти: якщо Яценюк вийде у другий тур з Віктором Януковичем, старі маркери «свої-чужі» так чи так дадуть про себе знати. Хоча, можливо, що конфлікт розвиватиметься не лінією «Україна-Росія», а лінією «нової мітли», «старого друга» і «одного битого».
«Фантомний» Яценюк...
За інформацією директора соціологічної групи «Рейтинг» Олексія Антиповича, сьогодні Арсеній Яценюк має найвищий рівень підтримки на Західній Україні - за нього готові голосувати близько третини тутешніх мешканців. Це при тому, що Віктор Ющенко розгромлений вщент, а Юлія Тимошенко постійно відступає.
Від вивільненого ними електорального поля у приблизно шістдесят відсотків Яценюк має близько половини. Іще відсотків тридцять становлять ті, хто голосуватиме проти всіх, за Олега Тягнибока або ще не визначився. Останні - це ті, хто може у підсумку поповнити ряди симпатиків Яценюка і підтримати Тимошенко, зрівнявши так їхню політичну вагу тут.
«Рейтинг Яценюка забезпечений очікуваннями людей на Західній Україні стосовно нових політиків, нових облич. Нових з позиції подій Помаранчевої революції. Те розчарування, що пов'язане з Помаранчевою революцією на Західній Україні, яка тотально її підтримувала, не дозволяє якоюсь мірою голосувати ні за Ющенка, ні за Тимошенко», - пояснює Антипович.
«Рейтинги Януковича ростуть, є люди, які не так вже негативно до нього починають ставитися, як це було півтора року тому, але переважна більшість все-таки потребує іншого політика, ніж Янукович, - зазначає він. - Тому, з'явившись на орбіті, Яценюк просто перейняв на себе всі ці очікування. Цікаво, що буде далі. Я говорив про ВО «Свобода», яке планомірно набирає свій один відсоток, він ніде не дінеться - за півроку, за рік, навіть незалежно від виборів, ніде він не дінеться, це люди, які будуть голосувати за них. Щодо Яценюка поки що про це говорити не можна».
На думку авторитетного львівського політексперта, який побажав залишитися неназваним, «Яценюк є дуже вдалим візуально-політичним образом. Якщо говорити постмодерною мовою, він є ефективним симулякром. Політик-фантом, до певної міри, але ефективний фантом. Правильна риторика, візуальний образ, «біле» CV... Тобто це імідж ефективного нового менеджера, який не має жорстких ідеологічних стереотипів: ідеологічні конфлікти не асоціюються з іміджем Яценюка. Але це поки що віртуальний політик. Просто так збіглося, що частина суспільства готова з ним ідентифікувати своє очікування на зміни. Інше запитання, чи цей випадок матиме підсумковий позитивний результат. Яценюк може або отримати все, або залишитися політиком-фантомом».
... і його команда
«Фронт змін» Яценюка на Львівщині має двадцять шість осередків і дві тисячі членів. Для порівняння, маргінальна тут Партія регіонів має чотири тисячі. Проте Степан Кубів стверджує, що «фронтовиків» за духом, а не за посвідченням, в області більше ста тисяч. За його словами, це люди, які зголошуються заповнювати відповідні анкети і так чи так долучаються до діяльності «Фронту».
«Громадська організація «Фронт змін» базується на середовищах, і ці середовища, відповідно, формують систему клубів, - розповідає Кубів. - Ми говоримо про клуб молоді, клуб медиків, клуб бізнесу, клуб правників, клуб інновацій, клуб з питань історії та ідеології. Об'єднуються спеціалісти, які мають досвід і готові займатися організаційно-технологічною роботою в нашій організації».
Однак досі середовища «Фронту змін» «організаційно-технологічно» себе не виявляють, вважають експерти. Вже цитований політолог зазначає, зокрема, що «за час існування «Фронту змін» на Львівщині не побачив від них жодної креативної речі, яка б довела, що вони є альтернативною політичною елітою до тої, що зараз є тут при владі. Осередки очолили не люди, які можуть стати альтернативними обличчями, а люди, які, по-перше, готові взяти на себе фінансування місцевих осередків, по-друге, готові працювати на лідера. Тобто Яценюк не зміг продемонструвати на місцевому рівні, що те, що він задекларував у програмовій статті, реалізується».
Степан Кубів, своєю чергою, гаряче заперечує недостатню активність місцевого осередку. Його аргумент - якщо в Україні загалом рейтинг Арсенія Яценюка сягає чотирнадцяти відсотків, на Західній Україні - двадцяти п'яти, на Львівщині ця цифра становить понад тридцять відсотків.
Те ж, що керівниками місцевих осередків «Фронту змін» стали добре знайомі Яценюкові й лояльні йому люди - абсолютно природно. Дивно, що сам лідер «Фронту» заперечує «командний» характер своєї майбутньої роботи у ролі глави держави. «Найголовніше завдання будь-якого лідера - навчити і примусити людей працювати. Ти не можеш привести з собою всю команду, тому що тоді у тебе виходять Лозінські, «любі друзі» і всі інші. Це класика системи управління: ніколи не приводь своїх людей з собою - вони тебе з'їдять. Відразу створюється клан», - заявив він в недавньому інтерв'ю журналу «Кореспондент».
На кого і як в такому разі спиратиметься Яценюк-президент - наразі незрозуміло. Степан Кубів, знайомий з Арсенієм Яценюком багато років як бізнесмен і керівник банку, зізнається у тому, що фінансує на Львівщині «Фронт змін», а от у своїх політичних амбіціях не зізнається. Стверджує, що організація потрібна йому як новий етап у житті - для подальшої самореалізації.
Побутує думка, що колишньому віце-губернатору Олександру Ганущину, який, імовірно, керуватиме на Львівщині виборчим штабом Яценюка, у разі перемоги останнього обіцяна посада голови ЛОДА. Степан Кубів на запитання, на якій посаді зручніше було б самореалізовуватися йому, каже, що не хотів би полишати «Фронт змін» - мовляв, організація створюється не під вибори, а на перспективу. Ганущин поки що відмовляється від коментарів.
Інтерв'юйований ZAXID.NET експерт наголошує, що «Ганущин достеменно знає місцеву еліту, дуже добре обізнаний з принципами функціонування виборчих комісій, пройшовши вибори 2004 і 2006 року з Петром Олійником, колишнім губернатором і, найголовніше, він має уявлення, як вибудувати роботу людей, котрі будуть представниками Яценюка у виборчих комісіях. Таким чином, на Львівщині Яценюк на рівні ресурсу у виборчих комісіях реально складе конкуренцію Тимошенко».