На Закарпатті будуватимуть житло для ромів

14:10, 8 листопада 2011

Пілотні проекти з побудови житла для ромів стартують на Закарпатті вже навесні наступного року за сприяння Міжнародної благодійної організації “Habitat for Humanity” та Міжнародного фонду “Відродження”.

Про це 8 листопада повідомили на прес-конференції в Києві представники програми “Рома України” Міжнародного фонду “Відродження” та громадських організацій ромів.

За словами експертів, частину коштів на зведення житла надаватимуть самі ромські сім’ї, співфінансування й організаційну підтримку – благодійні організації та місцева влада. Зразком для цього проекту стане найкращий досвід країн Євросоюзу.

“За оцінками громадських організацій, в Україні зараз проживають близько 300 тисяч ромів, які є однією з найбільш уразливих груп населення. Відсутність житла спричиняє проблеми зі здоров’ям, освітою, працевлаштуванням”, –підкреслила менеджер програми “Рома України” Наталя Кияк.

При цьому вона висловила жаль, що уряд України не приєднався до Декади ромського залучення, яка триває в Європі з 2005 по 2015 рік. За її словами, це дозволило би залучити чимало додаткових ресурсів для соціальних проектів у ромських громадах. Тепер на допомогу одній із найуразливіших груп громадян України мають прийти громадські організації та міжнародні донори, підкреслила Наталя Кияк.

Керівник фонду “Благо” Елеонора Кулчар зазначила: “Перші проекти за участю “Habitat” на Закарпатті допомагатимуть тим родинам, які вже мають джерела доходів, але потребують реконструкції житла. Таким чином, зростає відповідальність родин, які вкладатимуть власні кошти. Якщо ініціатива буде успішною, вона пошириться й на інші громади”. Разом із тим, як повідомила Елеонора Кулчар, до проекту висловила готовність долучитися й місцева влада Закарпатської області.

Учасники прес-конференції навели успішний досвід Румунії. За підтримки “Habitat for Humanity” сотні ромських сімей у цій країні вже отримали житло. При цьому родина має сплатити за нього принаймні 30-50% повної вартості, яка становить 15 000 євро. Це дало можливість ромським сім’ям проживати в нормальних умовах, дітям – регулярно відвідувати школу, а в майбутньому отримати принаймні мінімальний рівень освіти й місце роботи.