Один із двох закарпатських м’ясокомбінатів - Берегівський призупинив свою роботу через відсутність сировини. Лише торік підприємство було реконструйовано і після 15-річної перерви запрацювало. Про це йшлося 14 серпня під час виїзного засідання Ужгородського прес-клубу реформ.
Минулого року в комбінат було вкладено понад 4 млн грн у реконструкцію холодильника та м’ясо-жирового цеху, проте сьогодні підприємство перебуває на межі банкрутства, цього тижня призупинили забій тварин. Без роботи можуть залишитися 51 працівник комбінату, котрі нині у відпустці.
Як пояснив директор підприємства Василь Штефанюк, наразі в області не вистачає великої рогатої худоби: "Скоро ми запишемо корову до Червоної книги. Все менше людей на Закарпатті, як і в державі загалом, вигодовують корів, а та кількість, яку здають нам, це масштаб приватної бойні, а не комбінату". В середньому на м’ясокомбінаті заготовляли 5-10 голів худоби в день, тоді як для рентабельного виробництва потрібно 50.
"Скоро будемо їсти імпортні м’ясопродукти сумнівного походження, отруювати себе і дітей", - вважає директор.
В області діє державна програма підтримки тваринництва, проте В. Штефанюк стверджує: "Держава однією рукою дає, іншою забирає. Селянам виплачують дотації на тварин, але з власників паїв знімають 15% податку. Та навіть 30 грн збору для ідентифікації худоби для багатьох селян є значною сумою. А без цього вони не можуть здати тварину заготівельнику".
Крім того, фахівець скаржиться, що дотацію на утримання ВРХ підняли вже у той час, коли виплачувати її не залишилося кому.
Як розповів начальник управління сільського господарства Берегівської РДА Олександр Попович, лише у Берегівському районі поголів’я худоби з часу розпаду колгоспів зменшилося з 50 тисяч до 7 тисяч. З його слів, в районі немає жодного молокопереробного підприємства. Тваринництвом займаються виключно старі люди, молодь масово виїздить на заробітки за кордон або в інші райони області на будівництво.
Голова асоціації фермерів Берегівського району Олена Герзанич повідомила, що на в регіоні діють щонайменше 4 фермерські господарства, які планують вирощувати свиней. Можливо, саме на свинину переорієнтується Берегівський м’ясокомбінат.
Постачати свиней підприємству запропонували угорські фермери, причому жива вага свиней виходить дешевшою, ніж нині коштує на Закарпатті. Проте корови залишаються в дефіциті. Зі слів Василя Штефанюка, на одну корову у районі - 10 покупців, бо ковбасні цехи діють чи не в кожному селі. Однак вирощувати худобу вже просто нікому. Така ситуація - майже у всіх м’ясопереробних підприємств України.
В.Штефанюк стверджує, що сьогодні, аби зайнятися фермерством, необхідні величезні капіталовкладення, банки такого кредиту селянам не дадуть. Наразі фермери чекають виконання обіцянок уряду, отриманих через пікетування Кабміну - щодо цінової політики на сільськогосподарську продукцію і особливо щодо безвідсоткових кредитів.