На Закарпатті селян вчитимуть виготовляти сонячні колектори з підручних засобів

13:51, 20 грудня 2015

У селі ЧаслівціЗакарпатської області запустили першу в Україні сільську майстерню із виготовлення сонячних колекторів.

Нове виробництво відкрили у рамках проекту Європейського Союзу «Sunrise», який реалізується Програмою транскордонного співробітництва Угорщини, Словаччини, Румунії та України, передає УНН.

Часлівці були обрані для реалізації задуму не випадково. Як зазначає експерт з енергетичних питань, енергоаудитор проекту «Sunrise» Ярослав Пацарнюк, населений пункт знаходиться у широтах, де за оптимального використання сонячної енергії можна забезпечити теплом та електрикою усі місцеві потреби.

«В умовах підвищення тарифів на газ альтернативні джерела енергії стали чи не найперспективнішими у розробці. Навчившись виготовляти сонячний колектор з підручних матеріалів, які можна знайти вдома після ремонту або придбати у будь-якому будівельному магазині, українці зможуть безкоштовно перетворювати сонячну енергію у тепло», – наголосив фахівець.

Наразі виготовлений промисловим шляхом сонячний колектор коштує понад 400 євро. Проект «Sunrise» покликаний здешевити енергоефективний пристрій для споживача у два рази, зауважив Пацарнюк.

«У майстерні використовуються креслення та моделі колекторів, які враховують розміри наявних та розповсюджених у побуті матеріалів. Зокрема, можна створити модель, яка здатна нагрівати 80 л води та забезпечувати теплом родину із чотирьох осіб», – пояснив експерт. З 7 кВт сонячної енергії споживач отримає 3 кВт теплової енергії, додав він.

Виготовлені у майстерні колектори проходять відповідні перевірки параметрів та мають відповідні сертифікати. Фахівці, які проходять безкоштовне навчання у Часлівцях, мають змогу перевірити коефіцієнт корисної дії власних сонячних нагрівачів.

До кінця 2015 року перші 18 сонячних колекторів, матеріали для яких придбала селищна рада Часлівців, будуть встановлені на місцевих адмінбудівлях, серед яких будинок культури, селищна рада, амбулаторія, дитячий садочок.

У рамках проекту «Sunrise» відбулися 18 навчально-ознайомчих тренінгів, до яких долучилися усі охочі – науковці, фахівці у сфері енергетики, органи влади та місцевого самоврядування, жителі села Часлівці та сусідніх населених пунктів.

За словами координатора проекту «Sunrise» Лесі Носенко, на оснащення майстерні у Часлівцях Євросоюз виділив 150 тис. євро. На запуск місцевого виробництва сонячних колекторів пішло два роки.