На Закарпатті вирубують букові ліси, які належать до спадщини ЮНЕСКО

І роблять це цілком законно

20:44, 3 вересня 2015

Робиться це цілком легально, адже не всі ліси формально перебувають на балансі заповідників, передає «Німецька хвиля».

Зазначається, що саме під егідою Держлісгоспів й за підтримки місцевої влади нещадно винищуються унікальні праліси, аналогів яким немає по всій Європі. При цьому зрубана деревина законно йде на експорт.

Інна Кваковська, начальник наукового відділу Ужанського національного природного парку, пояснює, що праліси зараз вирубують законно, й тому зупинити це варварство вони не можуть. Попри те, з 2007 року парк входить до списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат». Ужанський парк, що на північному заході Закарпатської області, є частиною трилатерального українсько-польсько-словацького біосферного резервату «Східні Карпати». 

Проблема у тому, що на території нацпарку є ділянки, які не належать до заповідної зони і де господарюють місцеві Держлісгоспи. Наразі, мова йде про 1300 гектарів пралісів, які вже з 2009 року марно намагаються вилучити і взяти під опіку.

За цей час вирубали вже близько 40 гектарів цінного лісу. Цьогоріч рубки активізувалися.

«Там зараз суцільні лісосіки. Їх навіть не намагаються засаджувати новим лісом. Тому вони поростають чагарниками», – нарікає науковець. Усі спроби домовитися з лісниками чи місцевими чиновниками – марні. Вони наголошують на економічній доцільності таких рубок. Мовляв, райони депресивні, нема прибутків. А деревина йде на експорт і це поповнює сільські та районні бюджети. Але місцеві мешканці кажуть, що не відчувають від цього ніякого покращення. Лісовози розбивають дороги, в криницях зникає вода, дедалі частіше стаються локальні паводки і зсуви. Через це у селах часто виникають спонтанні бунти: люди перекривають дорогу лісовозам, влаштовують патрулі, але підтримки з боку влади чи правоохоронців немає. Адже лісники пред'являють всі необхідні дозволи.

Василь Мочан, заступник директора Національного парку "Зачарований край", що на території Іршавського району Закарпатської області каже, що є реальний шанс добитися того, щоб унікальні праліси були взяті під опіку ЮНЕСКО. Але для цього слід розширити території нацпарків і взяти під охорону всі ділянки пралісів, які були визначені Франкфуртським зоологічним товариством. Утім, таку ідею не підтримують місцеві посадовці. Днями при Міністерстві екології відбудеться нарада з цього приводу. Одна з ініціатив, яку пропонуватимуть науковці, - щоби праліси, на яких господарюють Держлісгоспи були вилучені й передані нацпаркам на столичному рівні.

Як інформував ZAXID.NET, 18 серпня голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль заборонив видавати «сертифікати про походження лісоматеріалів круглих та виготовлених із них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій у частині експорту круглих необроблених матеріалів».