На Закарпатті вступ до НАТО підтримує тільки 6% населення

09:10, 29 вересня 2008

У Закарпатській області НАТО має підтримку всього 6% населення. Такі дані навела директор регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва під час круглого столу "Євроатлантична інтеграція - cловацький досвід для України" в Ужгороді . Причиною цьому, на думку експерта, є аргументи, з якими йдуть в люди місцеві чиновники, агітуючи за НАТО. Вони "нічого не несуть, крім, розчарування", - зазначила С. Мітряєва. Про це інформує кореспондент ZAXID.NET.

Водночас Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики, прогнозує, що Україна стане членом НАТО у 2011 році. Це дасть державі абсолютну безпеку, переконаний він. Без вступу до єдиної, на думку експерта стабільної безпекової структури, якою є НАТО, Україні важко буде залишитись незалежною, демократичною державою. Г.Перепелиця вважає, що у грудні Україна отримає позитивний сигнал від НАТО, а на ювілейному квітневому саміті їй запропонують підписати ПДЧ. Втім, щоб реалізувати цей план, потрібна стабільна, проєвропейська влада в самій Україні.

Проблему у владі вбачають і словацькі експерти. Колишній посол Словаччини у США, почесний президент Інституту громадських справ Мартін Бутора висловив стурбованість внутріполітичною ситуацією в Україні. Розпад коаліції однозначно не на користь євроінтеграції, переконаний він. "Україні потрібен процес, а не риторика. Й інструмент цього процесу - контракт або План дій з Євроатлантичним Альянсом, які потрібно послідовно виконувати", - каже експерт. Проте Мартін Бутора оптимістично налаштований щодо позитивних змін у громадській думці українців з приводу вступу до НАТО. 10 років тому в Словаччині також ніхто не вірив у членство в Альянсі, зауважив М. Бутора.

Економічний розвиток Словаччини після вступу до НАТО лише покращився, зазначив Григорій Мєсєжніков, президент Інституту громадських справ. За 4 роки членства в Альянсі економічне зростання в країні досягло 10%, втричі зменшилось безробіття, видатки ж на оборону становлять 1,7-1,8% ВВП, за встановленої в НАТО верхньої межі 2%. Не підтвердились й критичні зауваження, мовляв, словацькі вояки стануть "гарматним м’ясом" агресивних дій НАТО. За словами Григорія Мєсєжнікова, словацькі солдати після вступу країни до НАТО були виведені з Іраку, а уряд Словаччини абсолютно самостійно ухвалює рішення щодо доцільності участі своїх вояків у "гарячих точках".

Під час вступу Словаччини до Альянсу підтримка населення становила 50%, тепер за НАТО висловлюється понад 60% словаків.

Організаторами зустрічі виступили Фонд "Демократичні ініціативи" разом із Інститутом громадських справ (IVO, Братислава) та Інформаційним центром НАТО при Ужгородському національному університеті.