Жовківський костомельний завод на Львівщині не утилізовує мертвих тварин, а просто закопує їх на навколишній території. Перед цим туші свиней, які можуть бути інфікованими, гниють просто на території заводу. Експерти уже назвали завод чи не найбільшим екологічним лихом Львівщини.
У місті Жовква поблизу вказівника річки Свині є поворот, який знає чи не кожен мешканець навколишніх сіл і міст. Тут з яскраво зелених кущів тхне трупним запахом, а навколо літають хмари ворон і мух.
«Весь той сморід наверх іде, то смердить то, що тут лежить зверху», ― розповідає мешканка Галина.
Жінка запевняє, журналісти все зрозуміють, коли зайдуть на територію Жовківського костомельного заводу. На підприємстві мали б утилізовувати тварин, які загинули від хворіб, тобто спалювати їх газом.
Журналісти спробували зайти на територію, однак це виявилось непросто, директор не пустив.
«Треба дозвіл з Києва», — пояснив Михайло Клин.
Лише наступного дня разом з екоінспекцією, активістами і депутатами вдалось потрапити на територію. Тоді ж стало зрозуміло, що таке утилізація на Жовківському костомельному заводі: туші свиней лежать просто на землі, гниють і розкладаються. Тут видно також гори кісток й утилізаційні котли, які не працюють.
За словами директора, перегниття ― це і є новий спосіб утилізації, так роблять гумус.
За межами території журналісти побачили те, що ще більше шокувало: 50 гектарів чагарнику у тваринних захороненнях.
«Ми бачили свіжозакопані залишки тварин, деякі тварини були просто закидані піском, деякі просто в мішках, на заводі у них є екскаватор, яким вони то загортають» , — розповідає Ігор Муравський, голова екологічної комісії Жовківської районної ради.
Тобто з мертвими тваринами роблять все що завгодно, окрім утилізації (спалювання). Хоч за таку послугу завод бере 700 гривень. Директор стверджує: тварини не хворіли, а померли своєю смертю, тож їх, мовляв, можна й не спалювати. На наше прохання показати документи, що свині не були інфіковані, директор відмовив.
«Дайте журналістський запит ― я вам всі документи покажу», — поставив умову директор заводу Михайло Клин.
Екоінспекція про свій висновок повідомить в кінці місяця. Також перевірятимуть рівень відходів.
«Це все гниє, відповідно попадає в ґрунт, у поверхневі води і негативно впливає на здоров'я громадян», — розповів директор департаменту екології ЛОДА Руслан Гречаник.
Під час зйомок журналісти зустріли багатьох місцевих мешканців, які збирають тут ожину і везуть її продавати до Львова.