Національне антикорупційне бюро у вівторок, 23 червня, оприлюднило деякі документи з матеріалів слідства щодо справи про незаконні дії екс-міністра інфраструктури Володимира Омеляна, через які державний бюджет недоотримав 30,5 млн грн. Про це повідомляє прес-служба НАБУ у Facebook.
«У грудні 2017 року екс-міністр інфраструктури видав наказ про зниження портових зборів. Чи міг так вчинити міністр? Міг, але за винятком: адміністративний збір, розмір якого визначений у Законі України «Про державний бюджет на 2018 рік», не можна було змінювати наказом міністра, а лише шляхом внесення змін до закону про бюджет. Це – не примха НАБУ, а вимога Бюджетного кодексу, яку міністр проігнорував. І саме цей факт став підставою для розслідування детективів», – йдеться у повідомленні.
У відомстві зазначити, що 30,4 млн грн – це сума, яку недоотримав бюджет через незаконне зниження саме адміністративного збору.
Слідство переконане, що Омелян усвідомлював можливі негативні наслідки своїх дій, оскільки Міністерство фінансів 4 рази попереджало його про порушення бюджетного законодавства, а також про негативні наслідки.
У НАБУ заявляють, що зменшення портових зборів, включно з адміністративним, не стало чинником збільшення кількості суднозаходжень та кількості перевантажених вантажів в українських портах протягом 2018 року. Відомство оприлюднило зауваження Мінфіну від 13 вересня 2017 року щодо проекту постанови про зниження портових зборів.
«Реалізація пункту 2 проекту постанови про зниження до 20% адміністративного портового збору призведе до втрат загального фонду держбюджету в обсязі 40,7 млн грн…Реалізація положень проекту матиме негативні наслідки на показники фінансово-господарської діяльності підприємств…Чистий дохід держпідприємства «Адміністрація морських портів України» зменшиться на 1 145,5 млн грн, держустанови «Держгідрографія» – на 9,5 млн грн, обсяг платежів до бюджету ДП «АМПУ» зменшиться на 1 130,2 млн грн, від ДУ «Держгідрографія» – на 6,2 млн грн», – йдеться в документах, які оприлюднило НАБУ.
фото НАБУ
Водночас сам Омелян написав у Facebook, що справа НАБУ є політично вмотивованою.
«Не вважаю рішення, яке й досі працює (воно не скасоване) й стимулює зростання вантажопотоку в українських портах, помилковим. Більш того, якщо Україна прагне бути важливою точкою на світовій логістичній мапі, тарифи і збори треба знижувати і надалі, а порти віддавати в концесію світовим портовим операторам. Якщо моя політика була помилковою, то чому тарифи не підвищено до попереднього рівня, а концесія, хоч якось, проте відбувається?!», – написав він.
За його словами, вперше українського міністра звинувачують у виконанні колегіального рішення уряду.
«Так, рішення було ініційоване Міністерством інфраструктури, але воно було погоджено всіма зацікавленими міністерствами і відомствами, а також було схвалено Американською торговельною палатою та Європейською бізнес-асоціацією», – запевнив Омелян.
Як інформував ZAXID.NET, детективи Національного антикорупційного бюро повідомили про підозру колишньому міністру інфраструктури Володимиру Омеляну у вчиненні незаконних дій, через які державний бюджет недоотримав 30,5 млн грн.
Володимир Омелян очолював Міністерство інфраструктури в уряді Володимира Гройсмана у 2016-2019 роках.