НАБУ перевірить можливе завищення вартості вакцини Sinovac

За час перемовин вартість однієї дози вакцини Sinovac виросла майже вшестеро

12:21, 10 лютого 2021

Національне антикорупційне бюро 3 лютого зареєструвало кримінальне провадження за заявою Ради громадського контролю НАБУ, яка просила перевірити закупівлю китайської вакцини проти коронавірусу. Про це йдеться у повідомленні на сайті РГК.

Рада громадського контролю попросила перевірити, чи не було зловживань при закупівлі вакцини компанії Sinovac Biotech по 17,85 долара за дозу за допомогою приватної фірми-посередника.

«Спочатку ДП «Медичні закупівлі» розпочало перемовини щодо закупівлі вакцини з орієнтовною вартістю близько 3 доларів за дозу ... Проте згодом міністр Максим Степанов в ручному режимі зупинив цей процес та доручив розпочати перемовини щодо закупівлі китайської вакцини у компанії Sinovac Biotech. Оприлюднена ціна закупівлі 1 дози вакцини стала чи не найвищою у світі – 17,85 долара», – йдеться на сайті РГК.

Попередня кваліфікація справи – зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України).

Україна уклала контракт з китайською компанією Sinovac Biotech на постачання 1,9 млн доз вакцини. Уповноваженим представником компанії Sinovac Biotech на території України є АТ «Лекхім».

Представники «Лекхім» 9 лютого заявили, що поставки вакцини від Sinovac для України можуть затриматися. Згідно з листом «Лекхім» до українського уряду, план України щодо застосування вакцини Sinovac з березня може бути відкладений. Це пов'язано із «затримками з боку регулюючих органів».

В листі імпортер просив уряд України дозволити перенесення поставок на квітень у зв'язку з пізнім рішенням Китаю, який схвалив вакцину, і прийняттям Верховною радою спеціального закону про реєстрацію вакцин.

Крім того, в листі «Лекхім» просить змінити спосіб визначення ефективності вакцини. Згідно з контрактом, для поставок треба ефективність не менше 70%. Джерело видання в Міністерстві охорони здоров'я України не виключило, що можуть виникнути проблеми з дотриманням цього критерію.

Розробники ще 19 січня заявили, що Sinovac ефективна майже на 70% із більшим інтервалом між двома щепленнями.

Раніше ж бразильські дослідники оголосили, що загальна ефективність вакцини становить 50,4% на основі результатів, отриманих від понад 9 тисяч добровольців.

Sinovac ще не опублікував глобальні результати випробувань третьої фази досліджень. Вакцина компанії проти Covid-19 уже схвалена для екстреного використання в декількох країнах, зокрема у Бразилії, Індонезії та Туреччині.