Колишньому голові комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу Миколі Мартиненку оголосили підозру в заволодінні майном державного підприємства «Енергоатом». Про це йдеться в повідомленні Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
Як зазначається, у середу, 25 жовтня, детективи НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП повідомили про підозру у заволодінні майном ДП «НАЕК «Енергоатом» екс-народному депутатові України та його ймовірному спільнику, керівникові структурного підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом». За версією слідства, Мартиненко в змові з трьома особами – згаданим посадовцем ДП «НАЕК «Енергоатом», колишнім керівником цього ж підрозділу та ще однією особою, наближеною до екс-народного депутата, організували корупційну схему, в результаті якої інтересам ДП «НАЕК «Енергоатом» завдано шкоди в розмірі 6,4 млн євро.
Як з’ясували детективи НАБУ, учасники угруповання у 2008-2012 роках штучно створили умови проведення низки тендерів, завдяки яким переможцем визнано чеську компанію Škoda JS (фактичним власником є російське ЗАТ «Об'єднані машинобудівні заводи») із завищеними на 6,4 млн. євро ціновими пропозиціями, що в окремих випадках складало до 20% від вартості обладнання. Згодом, після отримання зазначених коштів за контрактами, укладеними з ДП «НАЕК «Енергоатом», Škoda JS перерахувала 6,4 млн євро на рахунок компанії «BRADCREST INVESTMENT S.A.» (Панамська Республіка), єдиним власником (бенефіціаром) якої є екс-народний депутат України.
На рахунку зазначеної компанії у швейцарському банку за запитом Національного бюро про міжнародну правову допомогу арештовано кошти у сумі, еквівалентній 86,4 млн грн (3,2 млн швейцарських франків).
Також повідомляється, що кримінальне провадження за наведеними фактами детективи НАБУ зареєстрували у грудні 2015 року. Під час розслідування НАБУ скерувало до компетентних органів інших держав близько 20 запитів в рамках міжнародної правової допомоги, які виконувалися від 3 місяців до 1,5 року.
В НАБУ відкрито не назвали прізвище фігуранта справи, однак відомо, що Мартиненко був головою Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки у парламенті п’ятого, шостого та сьомого скликань.
Як відомо, 20 квітня НАБУ затримало екс-нардепа Мартиненка у справі отримання відкатів за контрактами «Енергоатому» на свою панамську компанію з рахунками в Швейцарії. 28 грудня НАБУ відкрило два кримінальні провадження проти Мартиненка. Перша стосується отримання хабарів на суму 30 мільйонів франків при закупівлі НАЕК «Енергоатом» обладнання у чеського акціонерного товариства Skoda JS. Друга справа стосується фактів системних порушень під час закупівлі уранового концентрату для потреб ядерної галузі. 14 серпня Солом'янський районний суд Києва відмовився задовольняти клопотання колишнього народного депутата Миколи Мартиненка про ослаблення запобіжного заходу для поїздки за кордон.