Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) провело обшуки в працівників Київської митниці і затримало сімох митників. Обшуки також пройшли в заступника начальника Київської митниці Сергія Тупальського, якого, за інформацією LIGA.net, також затримали.
Про обшуки в своєму помешканні Тупальський повідомив вранці у вівторок, 26 листопада.
«В цю хвилину в мене вдома відбуваються обшуки. Поки що я не можу точно сказати, в межах якої справи це відбувається», – написав він у Facebook.
Пізніше LIGA.net із посиланням на свої джерела в Генпрокуратурі повідомила, що детективи НАБУ затримали Тупальського. НАБУ офіційно це не підтвердило, але поширило повідомлення, в якому йдеться про те, що внаслідок проведених обшуків його детективи затримали десятьох людей, в тому числі – сімох митників за підозрою у вчиненні злочинів, пов'язаних із порушенням митного законодавства.
За інформацією НАБУ, затриманим інкримінують зловживання владою або службовим становищем, ухилення від сплати податків і створення злочинної організації. НАБУ планує їм оголосити підозру 26 листопада.
Пізніше Тупальський повідомив про те, що обшуки пов’язані «зі справою дворічної давнини», але заявив, що не може надавати більше інформації. Однак він наголосив, що справу, про яку йдеться, раніше закривали інші правоохоронні органи, які її розслідували.
Йдеться про схему мінімізації податкових платежів на 450 млн грн, яку НАБУ виявило на Київській митниці. При цьому, як писав Тупальський у травні цього року, справу порушили не проти учасників схеми, а проти митників. Зі слів Тупальського, претензії до митників полягали в тому, що вони не коригували митну вартість у бік збільшення на етапі оформлення Тимчасової декларації. Тупальський стверджував, що митники не мали таких повноважень, допоки відповідну постанову 24 квітня 2019 року не ухвалив уряд.
Як повідомила «Українська правда», обшуки й затримання пов’язані зі справою одеського бізнесмена Вадима Альперіна, якого правоохоронці називали відомим контрабандистом. Справа тягнеться ще з листопада 2017 року, коли НАБУ і Державна фіскальна служба заарештували 450 млн грн на рахунках низки одеських фірм-імпортерів, які контролює Альперін. З метою зняти арешт, Альперін пропонував детективу НАБУ 800 тис. доларів хабара. Після цього Альперіна взяли під варту з правом застави і він, сплативши заставу, вийшов на волю. А згодом апеляційний суд зменшив заставу для Альперіна з 21 млн грн до 141 тис. грн.
Крім того, у січні 2018 року прокуратура АР Крим спільно зі СБУ викрила контрабандну схему Альперіна, робота якої могла завдати близько 700 мільйонів гривень збитків держбюджету. Вона полягала у тому, що одеське угруповання контрабандистів створило десятки фірм-одноденок, директорами яких були підставні особи. Ці компанії отримували великий обсяг товару з Китаю (взуття, тканини, сумки тощо). Постачанням товару з Китаю займались аналогічні фірми-прокладки. Контракти ж фактично фабрикували в Одесі. У документах вказували вартість товару, занижену в десять та більше разів.
Митники коригували митну вартість товару до рівня, який відповідав реальній вартості, але представники одеських компаній, користуючись 55-ою статтею Митного кодексу, вносили на рахунки митниці відповідні фінансові гарантії, що давало можливість направити товар у вільний обіг.
Далі ці компанії-імпортери зверталися до одного з одеських судів. І група суддів скасовувала рішення митниці, фактично зобов’язуючи її розмитнювати товар за значно заниженою вартістю та повертати імпортерові його фінансову гарантію.
Де саме перебуває сам Вадим Альперін – невідомо.
27 листопада Альперіна затримали, 28 листопада йому оголосили підозру.