Національне антикорупційне бюро зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою 17 липня оголосило підозри голові Окружного адміністративного суду Києва Павлу Вовку, його заступнику Євгенію Абалову та ще п’ятьом суддям.
За інформацією Центру протидії корупції, їм інкримінують створення злочинної організації та захоплення влади. Цю саму інформацію повідомив на Facebook головний редактор «Цензор.Нет» Юрій Бутусов.
У прес-службі НАБУ спочатку лише зазначили, що 17 липня детективи проводять обшуки в приміщенні суду, а деталі пообіцяли повідомити згодом.
«Детективи НАБУ здійснюють санкціоновані обшуки в приміщеннях Окружного адміністративного суду міста Києва та Державної судової адміністрації для вилучення предметів, речей та документів, що можуть мати значення для кримінального провадження», – йдеться в повідомленні НАБУ на Facebook.
Пізніше НАБУ у Twitter підтвердили вручення підозр керівництву ОАСК та ще п'ятьом суддям. Крім того, підозру оголосили голові Державної судової адміністрації України Зеновію Холоднюку.
Відтак прес-служба НАБУ уточнила, що, за версією слідства, Павло Вовк очолив злочинну організацію, до якої входили його заступник, голова Державної судової адміністрації України та судді ОАСК – загалом 12 людей. Злочинна організація мала на меті захопити державну владу шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створення штучних перешкод у їхній роботі.
Фактично ці судді ухвалювали замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних еліт та бізнес кіл. Зокрема, для цього голова ОАСК використовував схему з подання штучних, надуманих, адміністративних позовів від підставних громадських організацій чи фізичних осіб до свого ж суду з подальшим «надшвидким» їх розглядом та з наперед визначеним результатом.
Сам Вовк записи розмов, оприлюднені НАБУ, назвав сфальсифікованими і додав, що у відставку не збирається. За його словами, підозру йому ніхто не вручав.
Нагадаємо, у липні 2019 року в Окружному адмінсуді детективи НАБУ спільно з Генпрокуратурою вже проводили обшуки. За даними слідства, Вовк та інші судді ОАСК організували винесення свідомо неправосудних рішень і втрутились у діяльність судових органів, аби створити штучні перешкоди в роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів. На початку серпня їм оголосили підозру.
Після цього НАБУ оприлюднило так звані «плівки Вовка». На аудіозаписах судді обговорюють подання позовів до Окружного адмінсуду задля зупинення повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, пошук осіб, від імені яких будуть подаватись позови. Також у розмовах мовиться про зміну складу ВККС і введення до складу комісії лояльних осіб.
Розмови також стосуються кваліфікаційного оцінювання, на яке кілька разів не з'являлись судді ОАСК, та можливість уникнути оцінювання нібито через хворобу. Генпрокуратура подала до Вищої ради правосуддя клопотання про тимчасове відсторонення Вовка, Погрібніченка і Шепітка від правосуддя, але ВРП відмовила. Після цього Вовк сам заявив, що вже склав повноваження.
Наприкінці жовтня група прокурорів у справі «плівок Вовка» подала клопотання про продовження терміну попереднього слідства, однак судді не змогли вчасно його розглянути. У листопаді 2019 року Генпрокуратура за рішенням Шевченківського суду зупинила розслідування справи проти Вовка. У січні 2020 року Павла Вовка знову обрали головою ОАСК.
Додамо, що ОАСК відомий низкою резонансних рішень: зокрема, він визнав незаконною націоналізацію «ПриватБанку», усунув з посади очільницю МОЗ Уляну Супрун, поновив Насірова на посаді голови Державної фіскальної служби, заморозив перейменування УПЦ МП та зупиняв конкурс на посаду керівника митниці, дозволив заступнику глави СБУ Демчині не показувати декларацію, заборонив приватизацію Центренерго та ухвалив чимало інших дивних рішень.