Детективи Національного антикорупційного бюро 13 листопада повідомили про підозру у заволодінні 1,2 млрд стабілізаційного кредиту, наданого Нацбанком VAB Банку, його фактичному власнику Олегу Бахматюку та екс-голові правління Денису Мальцеву. Як повідомляє НАБУ, оскільки детективи не знають, де перебувають підозрювані зараз, письмові повідомлення їм надіслали поштою та вручили житлово-експлуатаційній ораганізації за місцем реєстрації.
Таким чином кількість підозрюваних у справі збільшилася до 10. Також НАБУ опублікувало інфографіку зв'язків учасників схеми заволодіння стабілізаційним кредитом.
Крім того, 13 листопада Вищий антикорупційний суд взяв під домашній арешт на два місяці члена Ради НБУ Миколу Каленського, який теж є одним із підозрюваних у цій справі, і заарештував на два місяці екс-директорку департаменту банківського нагляду НБУ Аллу Шульгу з правом застави 15 млн грн.
Як повідомляв раніше ZAXID.NET, 11 і 12 листопада детективи НАБУ вручили підозри в справі стабілізаційного кредиту VAB Банку 8 особам, зокрема Олександру Писаруку, який у 2014-2015 роках був першим заступником голови Нацбанку, а нині є головою правління «Райффайзен Банку Аваль». У Нацбанку виступили на його захист, зазначивши, що він – «професійний банкір з бездоганною репутацією».
За версією слідства, у 2014 році Олег Бахматюк змовився з Олександром Писаруком задля мільярдного кредиту для VAB Банку під заставу майна, вартість якого завищили майже у 25 разів. Через 40 днів банк визнали неплатоспроможним, і стабілізаційний кредит він не повернув.
Додамо, що сам Бахматюк каже, що неодноразово пропонував Фонду гарантування вкладів та НБУ «конструктивно вирішити питання заборгованості банку і виплатити 8 млрд грн в бюджет, задіявши механізм реструктуризації та залучивши авторитетних міжнародних аудиторів». У коментарі «Інтерфакс-Україна» він заперечує змову з Писаруком, якого «бачив тільки один раз», а також каже, що має конфлікт інтересів з керівником НАБУ Артемом Ситником.
Олег Бахматюк – аграрний бізнесмен, який володіє агрохолдингом «Укрлендфармінг». До війни він володів двома банками – VAB Банк та «Фінансова ініціатива». Їх обох визнали неплатоспроможними – у 2014 та 2015 роках відповідно.