Начальник культури

Які мистецькі заклади Львівщини можуть змінити керівників відповідно до нового законодавства

23:06, 4 березня 2016

 Відтепер усіх керівників закладів культури призначатимуть на конкурсній основі. Про це йдеться у новому законі 2669-Д. «Кандидатів на посаду керівника державного чи комунального закладу культури визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та публічного конкурсного добору на зайняття цієї посади», - йдеться у законі.

Раніше оголошення конкурсу було можливим, але не обов’язковим. Тепер конкурс оминути неможливо, до того ж у законі докладно викладений і його механізм.

ZAXID.NET вирішив довідатись, які зміни очікують театри, музеї та інші заклади культури Львівщини у першу чергу.

У спільній власності територіальних громад Львівської області перебуває 25 закладів культури. Директор департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Христина Береговська розповіла ZAXID.NET, що найближчим часом буде оголошено конкурс на заміщення посад директорів Палацу мистецтв та Львівського історичного музею.

«Конкурс буде відбуватись так, як написано у законі. Троє членів конкурсної комісії буде представляти владу, троє - громадські організації, троє – трудовий колектив. Громадські організації визначатимуться жеребкуванням. Щодо трудового колективу, то він зможе обрати експертне середовище, яке делегує до комісії своїх представників», - розповіла Христина Береговська.

Очільник Палацу мистецтв Юрій Гнатковський у 2008 році був призначений виконувачем обов'язків директора. У цьому статусі він перебуває і зараз.

Директор історичного музею Богдан Чайковський подав заяву на звільнення з роботи за власним бажанням. У 2014-му році з ним було підписано контракт на 3 роки, проте він прийняв рішення піти з посади достроково з 1 січня 2016 року. «Я дав собі слово, що якщо Бог дасть мені дожити до 70-ти та ще працювати на керівній посаді, то дякуватиму господу Богу і сам добровільно піду з керівної роботи», - зазначив він. 


Тепер Чайковського переведуть на посаду заступника, а на посаду директора буде оголошено конкурс, розповіла очільниця департаменту культури ЛОДА.

Щодо управління культури львівської міської ради, то у його підпорядкуванні знаходиться 40 юридичних осіб. Тут наразі конкурсів оголошувати не планують.

Щодо самої процедури конкурсів, то, як розповів ZAXID.NET в.о. начальника управління культури ЛМР Михайло Мороз, на рівні міста вона і так була впроваджена. «Був лише один виняток: Микола Павлів, директор театру імені Лесі Українки. Але його призначення було зумовлене ситуацією в театрі. Щодо усіх інших призначень, то вони відбувались на конкурсній основі», - пояснив він.

Нагадаємо, що згаданий театр імені Лесі Українки досі не має художнього керівника. Днями Апеляційний суд визнав недійсними як рішення про поновлення Олексія Коломійцева на посаду директора, так і наказ про його призначення художнім керівником. Тепер, якщо Коломійцев не подаватиме апеляції, у театрі буде оголошено конкурс на посаду художнього керівника.

Інших вакансій у місті, зазначив Михайло Мороз, немає. Управління культури разом із юридичним управлінням вивчають новий закон. «Ми маємо певні застереження стосовно процедури звільнення. Так що нехай спочатку усі ці питання вивчать фахівці», - зазначив він. Як тільки з’являтимуться вакантні посади, то на них відразу оголошуватимуть конкурс.

Крім того у Львові є ще одна культурна інституція, яка має лише виконувача обов’язків директора. Це – Львівська галерея мистецтв, яка напряму підпорядкована міністерству культури. У її генерального директора Лариси Возницької-Разінкової контракт закінчився 31 липня 2015 року. Відповідно до наказу Мінкультури від 15 грудня 2015 року розпочато процедуру підбору фахівців у сфері музейної справи для визначення кандидатур на посаду генерального директора.

Прийняття нового закону мало би змінити й процедуру призначення, і склад комісії. «Мінкульт не афішує тих, хто подає документи. Я думаю, що основна битва буде між трьома кандидатами, які зараз працюють у Галереї мистецтв. Це головний хранитель фондів Львівської галереї мистецтв Ігор Хомин, заввідділу Палац Потоцьких Оксана Козинкевич та Лариса Возницька-Разінкова. Кожен може подавати документи в анонімно», - розповіла директор департаменту з питань культури ЛОДА Христина Береговська, яка так само є і членом комісії Мінкульту.

На її думку, дуже важливим у носій конкурсній процедурі є те, що відтепер головним документом є не резюме, а комплексне бачення розвитку закладу, яке кандидат на посаду має обов’язково подати на розгляд комісії. І це стосується усіх конкурсів.

Згідно з законом, через півроку після набуття ним чинності «органи управління державних чи комунальних закладів культури... зобов’язані розірвати безстрокові трудові договори з керівниками державних чи комунальних закладів культури та провести конкурс на заміщення посад керівників таких закладів в порядку, визначеному цим законом».

Ті керівники закладів культури, з якими на момент набрання укладено контракт, перебувають на посаді до закінчення строку його дії. Вони зобов’язані подати органу управління програму розвитку закладу культури на термін дії контракту протягом одного місяця.