У понеділок, 2 вересня, ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» підписало договори із київським ТзОВ «Виробнича компанія «Укрстальспецконструкція» на будівництво трьох надземних пішохідних переходів на трасі Київ-Чоп під Львовом.
Згідно з укладеними договорами, фірма до кінця 2019 року має збудувати три надземні пішохідні переходи – два у Солонці та один у Деревачі. Вартість будівництва одного надземного переходу становить близько 23 млн грн. Тендер на ще один надземний перехід у Раковці відклали через брак претендентів.
Згідно з завданнями на проектування, усі надземні переходи мають бути обладнані ліфтами, сходами та освітленням. На час будівництва підрядник має забезпечити безперервний рух транспорту на ділянці, над якою облаштовуватимуть надземний пішохідний міст.
Помаранчевим кольором позначені місця на трасі Київ-Чоп, де, згідно з догором, до кінця 2019 року мають збудувати надземні переходи
Згідно з графіком виконання робіт, будівельно-монтажні роботи усіх переходів мають завершити до 20 грудня 2019 року.
Додамо, що ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» оголошувало тендери на будівництво чотирьох надземних пішохідних переходів на трасі Київ-Чоп під Львовом: два у Солонці, один у Деревачі та один у Раковці. Однак на тендер з будівництва мосту у Раковці подалась лише компанія «Укрстальспецконструкція» і тендер відмінили через відсутність конкурентів.
Основним конкурентом переможця на тендерах з будівництва трьох надземних пішохідних переходів було миколаївське ТОВ «Південьтрансбуд». Його остаточні пропозиції відрізнялись від «Укрстальспецконструкції» приблизно на кілька сотень гривень.
Згідно з бізнес-пошуковою системою YouControl, ТзОВ «Виробнича компанія «Укрстальспецконструкція» зареєстроване у Києві. Його засновниками є Анастасія Волок, Євгеній Арік’янц та Олександр Каратєєв. Ця компанія у червні 2019 року брала участь у тендрах на будівництво чотирьох надземних пішохідних переходів на трасі Київ-Чоп під Львовом, однак тоді жоден з чотирьох тендерів не відбувся через брак претендентів і їх оголосили вдруге. Більше на жоден схожий тендер компанія не подавалась.