«Нафтогаз» звинуватив облгази в саботажі

Третина операторів ГРМ проігнорували тестування Інформаційної платформи та не внесли жодної інформації про своїх споживачів газу

10:32, 22 листопада 2018

Надаючи неповну та недостовірну інформацію до інформаційної платформи Укртрансгазу, облгази ставлять під загрозу проведення опалювального сезону. Про це йдеться у заяві НАК «Нафтогаз України», яка була оприлюднена у четвер, 22 листопада.

«У зв’язку із запланованим впровадженням з 1 грудня 2018 року системи добового балансування газу, «Нафтогаз» звертає увагу на відвертий саботаж початку роботи системи з боку облгазів, більшість з яких належить до групи РГК Дмитра Фірташа. Після завершення періоду первинної реєстрації споживачів в Інформаційній платформі добового балансування були виявлені значні недоліки у наповненні системи: неповна або недостовірна інформація про споживачів, надана облгазами. Це унеможливлює коректну реєстрацію споживачів, у тому числі тих, які мають право на отримання газу на умовах ПСО (покладення спеціальних обов'язків)», - йдеться у повідомленні.

«Нафтогаз» наголошує, що оператори ГРМ (газорозподільних мереж), всупереч доручення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, так і не виконали в повному обсязі свої зобов’язання щодо коректного наповнення інформаційної платформи.

«Третина операторів ГРМ (14 з 44) взагалі проігнорувала необхідність попереднього тестування Інформаційної платформи та не внесла жодної інформації про своїх споживачів газу. Відсутність коректної інформації про споживача в реєстрі Інформаційної платформи означає, що такий споживач не зможе отримувати газ з 1 грудня. Здебільшого це стосується захищених категорій споживачів, для яких Нафтогаз поставляє природний газ на умовах ПСО», - зазначили у НАК.

«Нафтогаз» звернувся до голови НКРЕКП Оксани Кривенко з листом, у якому вказує на неприпустимі ризики, що ставлять під загрозу успішне запровадження добового балансування з 1 грудня через надання облгазами некоректних даних до реєстру споживачів на інформаційній платформі.

Окремо «Нафтогаз» звертає увагу регулятора на системні порушення з боку облгазів під час видачі ЕІС-кодів (енергетичної ідентифікації суб'єкта) своїм клієнтам. За даними НАК, низці споживачів, у тому числі й підприємствам ТКЕ, було згенеровано невідповідні ЕІС-коди, наприклад, такі, що мають бути присвоєні виключно об`єктам підземного зберігання. Станом на сьогодні такого роду порушення не ліквідували 12 облгазів: Волиньгаз, Донецькоблгаз, Івано-Франківськгаз, Київоблгаз, Одесагаз, Тернопільгаз, Тернопільміськгаз, Харківміськгаз, Херсонгаз, Уманьгаз, Запоріжгаз, Шепетівкагаз.

Запровадження добового балансування в таких обставинах призведе до того, що багато тепловиробників, у тому числі ті, хто постачає тепло та гарячу воду населенню, не зможуть отримувати газ від «Нафтогазу», що призведе фактично до зриву опалювального сезону.

«Нафтогаз» нагадав, не зможе надавати номінації споживачам на умовах ПСО, дані про яких відсутні в Інформаційній платформі. При цьому, згідно з Кодексом ГТС, облгази мають право відключати споживачів, яким не надано номінації.

Оновлено. Додано інформацію. РГК назвала фейковою заяву «Нафтогазу» про те, що облгази саботують впровадження системи добового балансування газу та ставлять під загрозу проведення опалювального сезону. Про це йдеться у заяві Регіональної газової компанії, що керує газовим бізнесом Дмитра Фірташа.

«Нафтогаз звинуватив операторів газорозподільчих мереж (ГРМ) в зриві запуску добового балансування через начебто некоректну інформацію надану ними для наповнення платформи Оператора ГТС (Укртрансгазу). Однак, напередодні саме Оператор ГТС звернувся до НКРЕКП з ініціативою перенести запуск добового балансування», – заявили в РГК.

«Водночас оператори ГРМ вкотре вимушені заявити, що не бачать жодних підстав для зриву запуску і підтверджують свою готовність до роботи в режимі добового балансування», – підкреслюється у заяві.

«Група компаній РГК вперше в Україні розпочала щодобове балансування газорозподільних систем ще в травні 2018 року», – стверджує компанія.

«Укртрансгаз» має взяти на себе відповідальність за некоректну роботу програмного забезпечення і власну неспроможність закріпити за Нафтогазом України частину споживачів на платформі власної розробки», – йдеться у заяві.

«Оцінка неготовності платформи Оператора ГТС до роботи в режимі добового балансування, яку розповсюдила прес-служба Нафтогазу України, говорить про те, що материнська компанія повністю контролює «Укртрансга». В тому числі, в питаннях формування балансу газу, в якому «Нафтогаз» як найбільший трейдер в Україні, має пряму зацікавленість, і ми вбачаємо в цьому прямий конфлікт інтересів», –додали РГК.