«Нам дали урок приниження», - кінематографісти

Служба протоколу президента втрутилась у ювілейний кінопоказ «Тіней забутих предків»

13:21, 7 вересня 2015

У мережі з'явилась розповідь голови Національного центру Олександра Довженка Івана Козленка про те, як відбувався ювілейний показ фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» у столичному кінотеатрі «Україна» 4 вересня.

За словами Козленка після того, як стало відомо, що урочистість відвідає президент, в організацію заходу втрутилась протокольна служба голови держави.  

«В 100 метрах від Майдану, де ще нещодавно відбулась революція Гідності, нам дали урок приниження, якого я вже не сподівався бачити», - обурився Іван Козленко. На своїй сторінці у Facebook він пояснив, що саме викликало обурення кінематографічної спільноти.

«Вранці протокольна служба нещадно порізала сценарій, виключивши з нього всі найсуттєвіші тези та змістові акценти. На думку служби, учасникам подій й, власне, винуватцям урочистого показу - Ларисі Кадочніковій, Івану Драчу, Мирославу Скорику, - виступати взагалі не треба, адже ж буде виступати Президент! Згодом розчулившись, для них залишили по 2 хвилини виступу. Документалка на основі інтерв’ю з учасниками зйомок і прем’єри 1965 року, над якими ми працювали понад місяць, адже дехто зі свідків уже не в змозі прийти на показ, також нікому не потрібна, сказали в протоколі. Максимум - 5(!) хвилин... Скорику достатньо виконати один, а не два твори з фільму: "ми їх все одно почуємо в фільмі"», - йдеться у повідомленні Івана Козленка на Facebook.

Так само він наголосив, що через заходи безпеки організатори та учасники тривалий час не могли потрапити до приміщення кінотеатру: «Попри те, що у нас мала бути репетиція, монтаж виставки колажів Кадочнікової, саундчек, нас не просто не повідомили заздалегідь, що ми не зможемо все це здійснити, але навіть не пояснили, коли вхід нарешті відкриється».

«Те, що 460 людей були змушені чекати Президента 20 хвилин в малокондиціонованій залі, також уже здається дрібницею. Головне мовчки пам’ятати, що ми живемо в державі переможної Гідності», - підсумував Іван Козленко.

Прокоментував обурений пост директора Національного центру Олександра Довженка голова Національної спілки кінематографістів Сергій Тримбач. «Цілком поділяю пафос і загальні оцінки, дані Іваном Козленком. Хоча сама по собі присутність президента України на ювілеї фільму, що є легендою нашого кіно, річ більш ніж позитивна. Та й просто рідкісна – наша влада за всі новітні українські часи лічені рази обертала свій погляд на український кінематограф», - зазначив він.

«Було обіцяно: якщо прийде президент – він вручить Державну премію України імені Олександра Довженка кінорежисеру Мирославу Слабошпицькому за фільм «Плем'я». Порошенко прийшов, прийшов і спеціально попереджений (запрошений) Слабошпицький з дружиною, тільки ні про яку премію не йшлося. І це вже не вперше! Рік тому президентський Указ про присудження цієї ж премії не встигли підписати в керівника держави, і композиторові Володимиру Губі вручили її в міністерському кабінеті, неначе шкільну похвальну грамоту. Що, історія повторюється? Я нітрохи не здивуюсь, якщо Адміністрація Президента й до 11 вересня не встигне, коли відбудеться відзначення Дня кіно і дня народження Олександра Довженка на кіностудії його імені», - обурюється голова НСКУ.

«Звісно, охороняти Президента в центрі столиці, де кидають гранати, необхідно. Одначе не менш необхідним є і захист нашої людської та національної гідності. Мусимо захищати себе самі», - вважає Сергій Тримбач.