Комітет з питань податкової та митної політики рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону про внесення змін до статті 9 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб". Законопроектом пропонується не включати до оподатковуваного доходу цільову благодійну допомогу, що надається юридичними або фізичними особами у будь-якій сумі інвалідам або законному представнику дитини-інваліда для оплати зобов’язань держави по забезпеченню технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, автомобілями (за умови зняття інваліда з обліку на забезпечення спецавтотранспортом за рахунок бюджетних коштів). Про це ZAXID.NET повідомили в інформаційному управлінні ВРУ.
Для реалізації цих пропозицій Кабінет Міністрів України має затвердити категорії інвалідів і дітей-інвалідів, перелік технічних та інших засобів реабілітації, виробів медичного призначення, марок автомобілів.
Народний депутат В.Сушкевич, один з авторів проекту, зазначив, що необхідність його прийняття обумовлена недостатніми обсягами бюджетного фінансування для виконання державою зобов’язань щодо безоплатного забезпечення інвалідів спеціальним автотранспортом, сучасними протезами, ортезами, кріслами-колясками, слуховими і голосоутворювальними апаратами, протезами очей тощо. Водночас, цільова благодійна допомога, що надається юридичними або фізичними особами інвалідам на придбання зазначених технічних засобів відповідно до вимог Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Враховуючи те, що вартість технічних засобів, спеціального автотранспорту є достатньо високою для переважної більшості інвалідів, а необхідність сплати податку самим інвалідом значно погіршує його матеріальне становище, або вимушує його відмовлятися від благодійної допомоги, то така вимога чинного законодавства щодо сплати податку є соціально несправедливою.
Під час обговорення голова Комітету С.Терьохін наголосив, що реалізація норм проекту призведе до розширення переліку платників податку, які користуватимуться податковими пільгами, що зменшить надходження до місцевих бюджетів. За його словами, до законопроекту не додано фінансово-економічного обґрунтування, що "унеможливлює об'єктивну оцінку наслідків його запровадження".
Кабінетом Міністрів України (висновок від 27.03.08 р.) законопроект підтримується лише за умови врахування пропозицій щодо зняття інваліда з обліку на забезпечення за рахунок бюджетних коштів при отриманні ним цільової благодійної допомоги у вигляді технічних та інших засобів реабілітації (а не лише при отриманні такої допомоги у вигляді спецавтотранспорту, як це передбачено законопроектом).
На засіданні Комітету йшлося й про те, що у законопроекті необхідно чітко виписати механізм звільнення від сплати податку з доходів фізичних осіб отримувачів такої цільової благодійної допомоги з метою недопущення схем ухилення від оподаткування. Також слід внести зміни до законів "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про реабілітацію інвалідів в Україні" та "Про благодійництво та благодійні організації", передбачивши можливість надання допомоги інвалідам за рахунок цільової зазначеної благодійної допомоги.