«Нарешті у мене відчуття, що вибори завершилися»

Андрій Садовий про кадрові зміни у Ратуші

21:30, 5 лютого 2021

Політичне протистояння у Львівській міськраді, схоже, завершилося – принаймні на деякий час: учора депутати затвердили склад виконкому міськради, ключового органу управління містом. Прикметно, що депутати опозиційної більшості підтримали пропозиції мера – вочевидь, після напружених кулуарних переговорів.

Що змінилося у стосунках з депутатами, які ще недавно готові були фактично позбавити влади переобраного мера? Поговоримо з міським головою Андрієм Садовим. Вітаю вас.

Дай, Боже, здоров’я. Доброго дня.

Отже, ви задоволені результатами вчорашнього засідання?

Знаєте, я вчора десь близько десятої прийшов додому, і в мене було таке відчуття, що вибори завершилися (виборча кампанія, яка тривала фактично десять місяців) і почався нормальний процес роботи міської ради.

Чим це зумовлено? Політики є політики, вибори завжди тривають.

Знаєте, є закон України. Якщо його чітко прочитати, то там все розписано: і питання структури, і питання виконавчого комітету, питання заступників, чисельності – це виключні позиції міського голови. Я можу дослухатися до порад депутатів. І коли всі це прочитали і зрозуміли, то прийшли до думки: а давайте дебатувати.

Я мав дуже багато дискусій. А якою має бути структура? А хто би мав бути у виконкомі? І, в принципі, ми в дебатах вийшли на цей оптимальний варіант, який я вчора публічно запропонував. Він був підтриманий.

Склад виконкому справляє враження, що ви (принаймні так спостерігачі вважають) зберігаєте контроль над виконкомом. Тобто у вас там є, разом з вами, п’ятеро людей, які з міськради, з дев’яти. Ви би мали бути задоволені.

Чому п’ятеро? Насправді я переконаний, що всі, хто є у виконкомі, будуть одностайно голосувати за всі рішення, які виконком буде розглядати. І так у нас було завжди. Якщо ви проаналізуєте, наприклад, минулу каденцію, то 99,9% всіх питань голосувалися одностайно. Якщо питання викликає дискусії – ми його переносимо, доопрацьовуємо, робочі виїзди на місце, спілкування з людьми. І поки нема порозуміння, ми не голосуємо.

Якщо про персональний склад – зрозуміло, що мер і секретар входять по статусу…

І керуючий справами.

І керуючий справами, і головний рятувальник, ДСНС, так?

Це така нова традиція, яку ми мали минулу каденцію. Вирішили продовжити і на цю каденцію.

Поясніть: там з’явилися троє людей, які зараз є не депутатами, не працюють у міськраді – це бізнесмен Артем Хмиз, Олег Лаврик, колишній народний депутат від «Самопомочі», і колишній заступник мера Винників Богдан Шустер. Вони яким боком тут?

Шустер працює зараз у структурі міста.

Ким?

Він далі у Винниках працює. Ми ж маємо зараз ліквідаційну комісію, посади мера немає. Але я думаю, що ми будемо номінувати його на старосту – тому що іншої кандидатури, яка би мала довіру в Винниках, поки що ми не бачимо.

А попередній мер Володимир Квурт? Він достатньо популярний там.

А він здав фактично свій пост. Він сьогодні є депутатом обласної ради, він є головою бюджетної комісії. Ну, і це набагато вищий статус, ніж бути керівником Винників. Тобто йому треба, напевно, кар’єрний ріст.

Але це ще питання до дискусії. І я думаю, що це добре, тому що він перший серед усіх громад є у виконавчому комітеті. Як ви знаєте, сьогоднішнє законодавство взагалі передбачає можливість для всіх старост бути у виконкомі, але нам треба тоді було б виконком розширити до 25 людей. Тому після дискусії з депутатами Верховної Ради вони схиляються до думки, що все-таки не обов’язкова є наявність старост у виконавчому комітеті. Тому власне Шустер там є.

Просто тому, що Винники – найбільший населений пункт у складі ОТГ?

В принципі, так – це найбільший населений пункт. Якби ні одного старосту не дати – це було би неправильно. Ми зробили взагалі паузу, щоб ви розуміли, тому що ми на сьогодні затвердили чисельність дев’яти людей.

Але в нас би ще мав входити заступник із гуманітарних питань. Пані [Галина] Слічна зараз на лікарняному – коли вона вийде з лікарняного, тоді ми продовжимо ці дискусії. Можливо, ще доукомплектуємо, є ще декілька пропозицій.

Зрозуміло. Ну, а Хмиз і Лаврик?

Хмиз насправді відіграє дуже позитивну роль, тому що він був депутатом позаминулого скликання і він дуже хороший комунікатор. Якщо виникає складне питання – наприклад, у дискусії з депутатами, то Артем завжди уміє так сформулювати запитання і відповідь, що вона є краще зрозумілою для того чи іншого середовища. І, в принципі, його досвід, думаю, буде дуже корисним у виконавчому комітеті.

Я правильно розумію, що він є представником у виконкомі оцієї, умовно, більшості? Він був близький до «Варти» на цих виборах, близький до ЄС.

Він був у дуже багатьох осередках міста і дійсно має добрі людські відносини з багатьма. Мені потрібно так вибудовувати сьогодні роботу, щоби мінімізовувати конфлікти. А каденція сьогоднішня – це має бути каденція процвітання для міста Львова. Тому потрібні люди, які вміють знаходити рішення у складних ситуаціях.

Чиєю пропозицією була кандидатура Хмиза – ваша чи когось іншого?

Щоб ви розуміли – всі пропозиції подає міський голова.

Я це розумію.

Я консультувався з депутатами, які сьогодні є в міській раді. Я консультувався з моїми колегами, які працюють у виконавчих органах влади. Ви знаєте, я не почув жодного застереження, щоби мені хтось казав: «Ні, не потрібно». «О, Артем? Звичайно, давайте, ми його підтримаємо».

Тобто все-таки ви пропонували?

Звичайно.

Добре. [Олег] Лаврик, я так розумію, – це близький колега по «Самопомочі» і додатковий голос у виконкомі?

Він насправді був останні п’ять років головою виконкому партії «Самопоміч», депутатом Верховної Ради, заступником керівника фракції. Людина з унікальним досвідом і ведення перемовин, і розуміння глибини того чи іншого процесу. Тому також усі колеги одностайно підтримали його кандидатуру.

Взагалі, це той рідкісний випадок, коли до жодного кандидата не було взагалі запитань. Можливо, є питання «а давайте ще декілька людей дамо?». Це завжди є, і пропозицій дуже багато. Але ми вирішили зупинитися на оптимальній чисельності – дев’ять. Я думаю, маємо шанси, можливо, збільшити до одинадцяти людей. Власне почекаємо ще деякий час, проведемо одне-друге засідання – я думаю, доукомплектуємо виконком.

З іншого боку, депутати також затверджували чисельність ваших заступників. І ви наперед виступали з цією ініціативою, щоби скоротити їх на двох – з семи до п’яти. Це для вас якось збільшує навантаження? Це є поразка кадрова чи ні?

Це було свідоме рішення, такі вимоги сьогоднішнього часу. І треба мобілізовуватися – має бути оптимізація і чисельності, і керівництва міста. Бо часи непрості. Хоча був подивований – вчора подивився на сайт Франківська, а там, виявляється, є десять заступників.

Так.

Ну, Франківськ – це місто, яке може собі це позволити. В нас є чотири заступники повноцінні, є керуючий справами, секретар міської ради і є бізнес-омбудсмен Сергій Кіраль, який прекрасно ввійшов у цей процес, також маючи досвід Верховної Ради. От щойно ми мали велику нараду з міжнародною фінансовою корпорацією, яка стосувалася і приватно-публічного партнерства, де ми є в проекті з Міністерством економіки, і питання закупівлі нового електротранспорту для міста.

Розумієте, сьогодні знайти толкову класну людину для роботи в місті достатньо складно, тому що це велика відповідальність. Якщо ти йдеш працювати в мерію – ти добрий, ти прекрасний. Зайшов за поріг – о, щось тут вже не так, а може ти десь в чомусь замішаний?

Але все ж таки вам довелося відмовитися від двох заступників – від [Сергія] Бабака і від [Геннадія] Васьківа, так?

Дивіться, Бабак перейшов на роботу радником міського голови. Він має дуже хороше стратегічне мислення, і насправді оця рутина його з’їдала. Щоби ви розуміли, кожного дня займатися поточною роботою…

Комусь треба цим займатися.

Так. Є люди, які на себе це перехопили. Є Ірина Маруняк, яка півтора року вже є заступником – і вона з радістю ту частину блоку Бабака взяла на себе. Плюс ми створили департамент транспорту – там також будуть якісні сильні керівники.

Якщо говорити про фінансовий блок, то я його доручив Андрієві Москаленку – він сам за освітою економіст. Для нього це є новий виклик – тим більше, він буде мати статус першого заступника міського голови, буде координувати роботу всіх заступників.

Тобто тепер буде перший заступник?

Так.

Раніше не було, були просто заступники.

Ми ввели цю посаду, тому що час цього вимагає. А Геннадій Васьків також переходить на посаду радника міського голови – ми далі будемо продовжувати вибудовувати промзони. От сьогодні також була робоча зустріч з одним з інвесторів, який хоче купити сім гектарів землі для нового виробництва. І мені приємно, що таких сьогодні охочих є щораз більше.

Де хоче?

Сигнівка, промзона Сигнівка.

Зрозуміло. Якщо повернутися до кадрових змін – відставка Марти Литвинюк, яка з вами в мерії працювала 15 років, а до того, наскільки я пам’ятаю, так само з вами працювала, чим зумовлена? Несподівано так.

Ми з нею взагалі працювали разом з 2001 року. Ви знаєте, це реалії також часу. 15 років людина працювала на одній посаді, в одному кабінеті. Я їй запропонував розглянути можливість роботи в гуманітарному блоці. Ми взяли певну паузу. Подивимося.

Знаєте, людям треба давати час до часу перепочинок, щоб відновитися, відживитися. Це я як міський голова його не маю, тому що для мене кожні нові вибори – це таке перезавантаження, що жоден Тибет тобі його не дасть.

Ну, але у вас ці люди ходять і у відпустки, і мають допомогу на оздоровлення, і так далі.

Так то так, але навіть якщо ти є у відпустці, то тягар відповідальності нікуди не зникає. Навіть от я поїду кудись на суботу-неділю – телефон ж у мене включений, в будь-яку секунду дзвонять, і вночі, і вранці.

Сьогодні, наприклад, мене розбудили десь після четвертої ранку, тому що прийшла інформація – облили фарбою монумент Степану Бандері. Зразу комунальники там поїхали, почали працювати. Ну, реалії життя.

Все ж якщо до голосування за цей виконком – здивувало, що фракція «Голосу», яка вважається близькою до «Самопомочі» (такі ситуативні партнери), не голосувала за це, єдина фракція. Чому?

Вони дали також пропозицію включити у виконком від бізнес-спільноти Олега Дениса, який також колись був депутатом міської ради, це є SoftServe. Був депутатом міської ради від «Народної України». І я готовий ці питання розглядати, коли ми будемо докооптовувати виконавчий комітет. Тому що цей формат із дев’яти людей був опрацьований ще раніше.

Власне непарна кількість має бути, щоби по голосах?

Так, тому що питання кворуму. Це також важливо, щоби це був робочий орган. Тому я максимально налаштований на співпрацю з «Голосом», вони мають дуже потужний кадровий потенціал. Я думаю, що ми з ними – і взагалі зі всіма депутатами – будемо мати дуже багато цікавих проектів.

Ухвалене було також рішення про скорочення на 100 людей працівників міськради. Багато? Мало?

Ви пригадайте – я це пропонував ще влітку минулого року. Тоді депутати не підтримали, тому що вони були шоковані: «Ага, може Садовий це хоче використати під час виборів?» Пройшло півроку, й депутати говорили: «Ну, може це була добра пропозиція. Андрію Івановичу?» І підтримали цю пропозицію.

Але зараз, наскільки я розумію, ці люди, які працювали в новоприєднаних селах, у виконавчих органах в тих сільрадах – їх є взагалі більше 130?

Їх більше – 150–170.

Вони якраз і ввійдуть на це місце? І кількість насправді зросте.

По них рішення не приймали. Чому? Тому що зараз працюють ліквідаційні комісії по кожній громаді. Ми також активно вивчаємо кадровий потенціал, і це буде окреме рішення стосовно тих людей, які будуть працювати в структурі міста з навколишніх громад.

Знаєте, що мене збентежило? За останній рік навколишні громади роздали людям 300 гектарів землі. От у нас, в міській раді, щоби хтось отримав 10 соток – то це дискусія, яка триває місяцями. А тут 300 гектарів – по два гектари. Особливо мене вражає: там, де київська траса, – по два гектари…

Це в території Львівської ОТГ?

Так, це та, що ввійшла зараз. Особливо активізація була жовтень, листопад, коли був перший тур, другий, нічні сесії незрозумілі…

А чому міськрада не оприлюднює кадастрові номери, списки, де і як?

Чекайте, ми зараз тільки отримали доступ до інформації – ніхто ще її не давав. Ми зараз моніторимо всіх людей, хто отримав, які вони мали підстави. Я переконаний, що по багатьох кейсах ми будемо звертатися в правоохоронні органи. Тому що, на моє переконання, це злочин.

Але ви готові повністю оприлюднити ці дані, списки?

На 100%.

Коли?

Я думаю, якщо ми до кінця лютого це все проаналізуємо, то вже кінець лютого – березень ви можете отримати доступ до всієї інформації.

Тому що, на мою думку, це нечесно – ти приїжджаєш у громаду, тобі говорять: «Андрію Івановичу, біда! Треба добудувати садочок, він недобудований останніх 25 років. Треба там у школі ремонт». Я говорю: «Друзі мої, а 50 гектарів, які роздано безоплатно, – що то таке?» «Ой, то так сталося якось так, ми не розуміємо».

Ось вам гроші на садочок, на школу, на інші речі! Ми ж то продаємо у Львові землю. Та ж сама промзона Сигнівка – 250 мільйонів гривень поступило в бюджет міста. І ці кошти йдуть, в тому числі, і на ремонти в школах, у садочках.

Я правильно розумію, зараз була ініціатива – 150 комунальних приміщень мають продати цього року. Це теж для цього, щоби наповнити бюджет?

Звичайно. Тому що нам потрібен ресурс для того, щоби інвестувати і в медицину, і в освіту. А де ми кошти візьмемо?

Але за якийсь час міське майно може просто закінчитися на продаж.

Ні, ви знаєте, це якраз ті об’єкти, які знаходяться в дуже плачевному стані – робити там ремонт за комунальні кошти нераціонально. А якщо давати їх комусь сьогодні в оренду – також не дуже багато є охочих. А купити частиночку майна у власність у Львові, відремонтувати і мати – такі охочі є. Але це через аукціон, щоб ви розуміли, через ProZorro.

Зрозуміло. Хотів ще запитати – ви 12 січня зверталися з листом до Ірини Гримак, до голови обласної ради, знову з проханням виділити ділянку десь на території області під сміттєвий полігон. Є вже якісь відповіді?

Так, ми отримали лист від профільної комісії, які готові почати ці дебати з містом.

А які дебати можуть бути в цьому?

Ну, слухайте, це є питання, яке не вирішується 30 років. І завжди на цьому робиться велика політика. Можливо, зараз, на початку каденції обласної і міської ради, ми зрозуміємо, що це нам всім треба.

Тому що є проблема вивезення ТПВ для Пустомитівського району, для Кам’янка-Бузького району, для Жовківського району. Ми домовилися з пані Гримак у четвер-п’ятницю зустрітися, мати зустріч – і це питання також буде одною з тем для розмов.

Але для Львова цей полігон потрібен… Ну, в нас же будується цей сміттєпереробний завод – мав би.

Дивіться, збудований завод все одно буде потребувати якоїсь частини відходів на захоронення. Це буде невелика частина, але вона є потрібна.

Але ви не забувайте про область. Якщо ви подивитеся з висоти пташиного польоту на ліси, на озера в межах області (та не тільки області, України) – будете вражені. Тому що близько 5% території України знаходиться під різними звалищами, дуже часто несанкціонованими.

Що ми запропонували області? Ми готові за кошти міста збудувати максимально якісний комплекс, який буде відповідати всім нормам Європейського Союзу з точки зору екології. Нам тільки потрібна відповідна ділянка – 25–30–40 гектарів землі. Я думаю, що ми таке порозуміння знайдемо, тому що це всім вигідно.

У період попереднього цього протистояння сміттєвого була навіть ідея (ви виступали з цією ідеєю) купити таку ділянку. Зараз ви готові, може, теж платити?

Це все питання домовленості насправді. Є різні території. Є території, які в жахливому стані, тому що там військові бомби скидали, є інші речі. Треба дивитися, куди краще вкладати кошти, чи ми це будемо робити.

Бо тут як може бути? Це може бути полігон для спільного використання. Область дає, наприклад, землю – ми інвестуємо кошти і робимо його. І тоді ми спільно користуємося. Тому що є проблеми громад, за які обласна рада відповідальна.

Знаєте, сьогодні треба шукати можливість максимальної консолідації і спільної праці, щоби власне Львів і наш регіон показав цей приклад для України. Я думаю, це всім вигідно.

Зрозуміло, дякую, наш час вичерпався. Нагадаю, що сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE був міський голова Львова Андрій Садовий. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.