Чи була нарізка виборчих округів в Україні прозорою та об'єктивною?
Передісторія
Центральна виборча комісія встановила кількість одномандатних округів на виборах до Верховної Ради в кожному регіоні. Таке рішення було ухвалено на засіданні ЦВК 9 квітня.
Згідно з рішенням, на території Львівської області створено 12 виборчих округів. Загалом для проведення парламентських виборівв Україні створено 225 одномандатних округів на постійній основі.
Під час визначення кількості одномандатних округів ЦВК виходила з даних Державного реєстру виборців, згідно з якими кількість виборців в Україні станом на 9 квітня становила 36 млн 253 тис. 147 осіб. У законі передбачено, що округи створюють із приблизно рівною кількістю виборців із відхиленням не більше ніж 12%. ЦВК виходила з того, що орієнтовна середня кількість виборців в одному окрузі має становити 161 тис. 125 людей.
Голова Комітету виборців України Олександр Черненко заявив, що у КВУ не має зауважень до розподілу кількості округів між областями. Разом з цим Черненко зауважив, що маніпуляції можливі на етапі визначення меж округів.
Центральна виборча комісія на засіданні 28 квітня прийняла рішення про створення 225 одномандатних виборчих округів на виборах до Верховної Ради.
На думку громадянської мережі ОПОРА, запропонований підхід до утворення окремих округів може ускладнити організацію виборів. Нетипова географія ставить під сумнів реалізацію принципу рівних можливостей для усіх кандидатів і партій. ОПОРА також відзначає, що громадськість не мала фактичної можливості вплинути на процес.
Також представники ОПОРИ вважають, що здійснений ЦВК перегляд меж виборчих округів у Львівській області створює більш сприятливі умови, ніж у 2002 році, для використання адміністративного впливу на виборчий процес. Адже межі переважної більшості районів області збігаються з межами виборчих округів. Це полегшує органам державної влади та органам місцевого самоврядування забезпечити належну організацію виборчого процесу в межах того округу, до якого входить підпорядкована їм територія, натомість, створює сприятливі умови для здійснення цілеспрямованого і не передбаченого законом втручання у виборчу кампанію».
На думку експертів ОПОРИ на Львівщині немає вагомих підстав говорити про навмисне маніпулювання з боку ЦВК межами виборчих округів в інтересах певних політичних сил чи кандидатів. При цьому у експертів є зауваження до нарізки округів в інших областях.
Приклади нарізки округів у Львівській області у 2002 та 2012 роках із публікації IFES та Комітету виборців України за травень 2012 р. Карти Сергія Васильченка:
Приклади маніпуляцій при нарізці виборчих округах:
В Донецькій області округ №60 з центром в м. Волноваха утворений у новому форматі. До його складу увійшло п’ять сільських районів області: Володарський, Волноваський, Тельманівський, Новоазовський, Першотравневий. Таким чином, загальна площа нового округу складає 6 251 км², через що виникатимуть проблеми з транспортуванням виборчої документації, прямою комунікацією між ОВК та ДВК, проведенням кампанії кандидатами.
У Луганській області цілі округи побудовані із міст-анклавів. Наприклад, виборчий округ № 112 включає 4 таких міста: Рубіжне, Брянку, Кіровськ, Первомайськ. Відстань від Брянки до Рубіжного 140 км. Везти бюлетені зі значної кількості виборчих дільниць м. Брянки будуть через центри 2 інших округів, (м. Сєверодонецьк ВО №106 та м. Лисичанськ ВО № 107).
В Івано-Франківській області теж можна порівняти новоутворений округ № 89 із центром у м. Снятина (Косівський, Верховинський і Снятинський райони) із діяльністю народного депутата від Партії регіонів Василя Чуднова. Він активно проводить прийом громадян, робить подарунки, організовує концерти, а на партійних порталах офіційно повідомляється про «роботу в окрузі».
У Сумській області також співпали межі новоутворених округів із населеними пунктами, де проводять агітацію заступник голови облради Олег Бояринцев та народний депутат України Андрій Деркач.
Місто Стаханов Луганської області ЦВК розподілила на дві частини. Це може суттєво завадити кампанії потенційного позапартійного кандидата Сергій Шахова, для якого втрата монолітності округу може негативно відобразитися на підтримці серед виборців.
Коментарі експертів:
Політолог Сергій Васильченко:
«Якщо брати розподіл кількість округів між областями – ця процедура була проведена коректно. А ось сама нарізка (визначення меж округів) викликає певні питання. В деяких областях є округи дивної форми, з анклавами – можна навести приклад Київської області, таке відчуття, що один з округів нарізали під Мельника (Петро Мельник, кандидат від Партії регіонів в 95 виборчому окрузі) – округ розрізали на кілька частин. Анклав вийшов в Переяслав-Хмельницькому – місто опинилось за 200 кілометрів від основної частини округа, на іншій стороні Дніпра.
Щодо нарізки округів «під конкретних кандидатів» то такі випадки частіше зустрічаються на східній Україні. На Луганщині усі підприємства одного бізнесмена знаходяться в одному окрузі. Цей округ має форму декількох анклавів, не з’єднаних між собою. У Чернігівській області говорили про те, що округ №210 (Козелецький, Бобровицький, і Прилуцький райони, останній з яких відділений від двох попередніх) нарізаний в інтересах Миколи Рудьковського, а північний 207-й округ- в інтересах Ігоря Рибакова. В деяких областях мала місце нарізка не під, а проти якогось кандидата.
Є таке поняття – джеррімандеринг - маніпуляція межами виборчих округів, коли відбувається розподіл електорату на допомогу собі або на заваду конкурентам. Джеррімандеринг відносять до «брудних» виборчих технологій, бо він порушує рівне виборче право - рівність права голосу, рівна сила голосу та рівність можливостей. Такі проблеми виникають і в США, звідки цей термін пішов – там трапляються випадки, коли .певні округи нарізають в інтересах партії чи кандидата.
За допомогою перенарізки округів можна підсилити шанси на перемогу, об’єднавши в один округ населені пункти, де кандидат є відомим, або навпаки, розділити території, де мешкають потенційні прихильники одного кандидата, таким чином, «розмивши» його електорат».
Виконавчий директор ЛОГО Комітету виборців України Оксана Дащаківська:
«В законі про вибори передбачені принципи нарізки округів. Особливість українського законодавства в тому, що перед кожними виборами нарізка округів змінюється. Основні принципи нарізки - округи мають бути чисельно рівними, а також має бути враховано адміністративно-територіальні межі. Комітет виборців України готував свою експертну думку з цього питання на підставі громадського обговорення, і в результаті її було враховано при формуванні округів. Щодо Шевченківського району, який входить до складу трьох округів, то очевидно, що кількість виборців, яка там є, не дозволяла інакше його поділити.
У Львівській області одна з найкращих нарізок округів. Найбільше аномалій, як це не дивно, в Донецькій, в Черкаській області - там є анклави - коли частини одного округу включалися в інший. У нас такого не сталося.
Розподіл округів, здійснений ЦВК майже збігається з розподілом, запропонованим громадськістю. У мене немає підстав говорити, що округи Львівщини нарізані під якогось кандидата. Але є питання, чому Винники належать до Сихівського виборчого округу, у деяких політиків виникає питання по Пустомитівському району, який завжди був розділений, а цього разу він цілісно увійшов в округ.
Якщо в інших областях України кандидати "працювали" з ЦВК, щоб їм нарізали округи під них, тому там є анклави; то в нашому випадку кандидати були готові до такого розподілу округів, тому попередньо працювали в округах, які потім ЦВК затвердила. Тому я не можу сказати, що нарізка суттєво вплине на результати виборів».