«Наші гроші» розповіли про спонсорів Саакашвілі

Журналісти з'ясували, хто фінансує команду губернатора Одещини

10:48, 6 грудня 2015

Діяльність команди одеського губернатора Міхеіла Саакашвілі фінансують російський друг Юри Єнакіївського, Кауфман-Грановський, бізнес-партнер Сергія Ківалова та низка інших бізнесменів, пишуть «Наші гроші».

Видання нагадує про нещодавній скандал навколо грошей благодійного фонду «На благо Одеси», які раніше нібито планувалося витратити на воїнів АТО і в розтраті яких звинувачували наближених до губернатора Одещини осіб. Зрештою, фонд визнав фінансування телереклами про успіхи команди Саакашвілі, хоча до переліку офіційних витрат гроші ці не вніс.

Видання пише, що фонд було створено 28 травня 2014 року у відповідь на трагічні події в Одесі 2 травня. Тому головною метою Фонд відразу заявив надання допомоги правоохоронним органам та міліції для підтримки безпеки в Одесі. Ні про яке фінансування учасників АТО, про яке згадували критики Саакашвілі з ББП, на офіційній сторінці організації не сказано. Сам Саакашвілі наполягає, що Фонд було створено приватними бізнесменами і гроші вони витрачають як хочуть.

Після появи Міхеіла Саакашвілі в Одесі у організації з’явився новий керівник – колишній генконсул Грузії в Одесі Теймураз Нішніанідзе, який нині є радником Саакашвілі.

Серед бізнесменів, які так чи інакше фінансово підтримали команду Саакашвілі, «Наші гроші згадують» бізнесменів, які виступили засновниками фонду «На благо Одеси». Серед них бізнесмени Аднан Ківан, Вадим Мороховський, Віктор Шерман та підприємства ПАТ «Фінбанк», ТДВ «Інтерхім», ТОВ «Промислово-торгівельна компанія Шабо», ТОВ «Судосервіс Україна» та ТОВ «ТІС-Вугілля».

Аднан Ківан – бізнесмен сирійського походження, який має інтереси в сфері торгівлі металом та в нерухомості. Раніше активно співпрацював з Сергієм Ківаловим, з яким разом створив благодійний фонд «Студентська церква». Перед місцевими виборами одеські ЗМІ обговорювали можливість того, що Ківан очолить виборчу кампанію «Блоку Петра Порошенка».

Вадим Мороховський – голова правління та співвласник банку «Восток», де він розвиває бізнес разом з президентом Fozzy Group Володимиром Костельманом. Мороховський довгий час керував банком «Південний», де навіть йому належало близько 10% акцій. Саме Мороховський очолив «На благо Одеси» на початку діяльності Фонду

Віктор Шерман – відомий в Одесі бізнесмен, фірми якого займаються морськими вантажоперевезенням. Він є засновником ТОВ «Триекспо» – експедиторської компанії в Одеському порту. Директором цієї фірми є Олександр Корсюченко. Він також очолював ТОВ «Експедиція- 3», яка працювала в Іллічівському порту. Цю фірму також заснував Шерман, але зараз компанія знаходиться в стані припинення.

Олександр Мамонтенко, Сергій Барков та Олександр Грановський - власники ПАТ «Фінбанк». З офіційного складу власників вийшов Борис Кауфман, який у розпал Майдану напрошувався в гості до Віктора Януковича.

Грановський та Кауфман відомі через скандальну реконструкцію Одеського аеропорту. Спочатку вони через фірму «Одеса Аеропорт Девелопмент» майже стали власниками майна аеропорту, а потім близьке до них ТОВ «Спецрембуд» отримало замовлення на розбудову аеропорту за 1,67 млрд грн. Конкурсні умови та сама процедура тендеру були розроблені під фірму, якій потрібно було мати зв’язок з «Фінбанком». Після зміни влади в країні прокуратура намагалася відмінити тендер, але суд програла.

ТОВ «Судосервіс-Україна». Офіційним власником нині є одесит Ігор Козлов. А першим засновником цієї фірми був Михайло Рафаєвич, колишній депутат Одеської обласної ради. На цих виборах він балотувався від «БПП «Солідарність» і своїм місцем роботи вказав посаду радника голови правління ПАТ «Іллічівський судоремонтний завод». Власниками цього заводу є кіпрські Aldistro Holding Ltd (78%) та Waysell Holdings Lt (22%). За даними ЗМІ, ці фірми близькі до оточення беззмінного мера Іллічівська Валерія Хмельнюка та бізнесмена Івана Фурсіна, партнера Дмитра Фірташа по «РосУкрЕнерго» і одногрупника Сергія Льовочкіна по інституту.

«Інтерхім» Анатолія Редера є одним з найбільших в Україні виробників ліків та фармацевтичних субстанцій. Серед засновників компанії можна побачити і Валерія Гриневецького – брата колишнього губернатора Одещини Сергія Гриневецького.

ТОВ «Промислово-торгівельна компанія Шабо» заснували Елдар Іукурідзе та Бела Чолікідзе. Зараз Чолікідзе в списку засновників змінила компанія акціонерне товариство «Шабаг 1822 СА», якій належить контрольний пакет підприємства. «Шабо» – відома в Україні торгівельна марка, під якою випускаються вина та коньяки.

ТОВ «ТІС-Вугілля». Це підрозділ найбільшої приватної стивідорної компанії Україні «ТІС», що працює в одеському в порту «Південний». Кінцевим бенефіціаром цієї фірми є мешканець Монако з угорським паспортом Олексій Федоричєв, який за інформацією ЗМІ має тісні і дружні зв’язки з екс-народним депутатом Юрієм «Єнакіївським» Іванющенком – людиною з найближчого оточення екс-президента Віктора Януковича.

При цьому у фонд «На благо Одеси» жертвують не тільки його безпосередні засновники. Наприклад, значні кошти подарував колишній заступник міністра транспорту Ігор Урбанський, якого ЗМІ пов'язували з судном «Фаїна», що було захоплене сомалійськими піратами з вантажем зброї. Сьогодні він відомий в Одесі бізнесмен, який веде справи з своїми синами. Один з них – Олександр Урбанський, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка».

Серед інших благодійників Фонду: ТОВ «Зарс» Інеси Каркашадзе, ВКП «Івік-юг» Генадія Німина та Василя Михайлова, ТОВ «Енергомережі» колишнього голови сільради Шабо Ігор Квашнін та ТОВ «Аквілон плюс» Генадія Коцієвського, у якого в біографії є навіть історія з балотуванням до Одеської міськради від блоку «Не так!».