«Насильство над жінками є епідемією»

Львівські юристки створили благодійний фонд для допомоги жінкам

14:33, 5 лютого 2016

В суботу, 6 лютого, у Львові презентують новий благодійний фонд «Мірабаль», який допомагатиме жінкам, що опинились в складній ситуації. Засновниці фонду, молоді львівські юристки 23-річна Юлія Прос та 25-річна Катерина Савицька, планують залучати до роботи фонду не лише професійних юристів та психологів, але й представників місцевої влади, поліції та бізнесу.

«Коли я почала досліджувати це питання, то була вражена. Ніколи в житті не могла подумати, що в сучасному суспільстві буде така жахлива статистика. Насильство над жінками є епідемією», - розповідає Юлія Прос.

За словами засновниць, спочатку вони планували відкрити просто благодійний фонд та допомагати жінкам фінансово. Але потім дійшли висновку, що роботу фонду треба поєднувати з інформаційною кампанією – щоби кожна жінка, в разі потреби, знала, що вона може звернутись за допомогою. Незвична назва «Мірабаль» не є випадковою. У 1999 році Генеральна асамблея ООН оголосила 25 листопада Всесвітнім днем боротьби з насильством щодо жінок. Цього дня в 1960 році в Домініканській Республіці вбили трьох сестер Мірабаль, які чинили опір режиму диктатора Рафаеля Трухільо та боролись за захист прав жінок.

Львів’янки Юлія Прос та Катерина Савицька раніше не займались громадською діяльністю. За їхніми словами, все змінилось після Революції Гідності та початку АТО. Юлія навіть хотіла їхати на Схід, але не пройшла медкомісію. Але бажання допомагати іншим не зникло – юристки вирішили зосередитись на допомозі жінкам, в тому числі тим, що пройшли АТО (волонтерки, медики, військові, дружини військових).

Засновниці фонду визначають чотири основні напрямки своєї роботи:

  • допомога жінкам, які зазнали різних форм насильства
  • робота з жінками, які зіштовхнулись з наслідками АТО (з тими, що побували на передовій, і тими, чиї чоловіки воюють)
  • психологічні проблеми (депресія, стрес тощо) 
  • боротьба із торгівлею жінками

Фонд надаватиме юридичну, психологічну та матеріальну допомогу. Також засновниці сайту передбачили можливість надавати онлайн-консультації через сайт, який запрацює з 6 лютого.

З соціальної реклами фонду: психологічне та економічне насильство (фото: «Мірабаль»)

Зараз фонд фінансується виключно з власних заощаджень його засновниць. За словами Юлії Прос, вони працюють над тим, щоб заручитись підтримкою місцевого бізнесу. Але засновниці фонду не планують працювати лише на пожертви. Іншим джерелом фінансування фонду має стати продаж жіночої білизни, дизайн якої розробляє одна з їхніх підопічних. Кошти від продажу цієї білизни будуть оподатковуватись і повністю йти в фонд.

«Зараз у нас є п’ять швей, але ми шукаємо ще. Я думала, щоб залучати до шиття тих жінок, які звертатимуться по допомогу. Але проблема в тому, що білизну дуже важко шити. У Львові чимало професійних швей нам відмовило саме через складність роботи».

Активістки наголошують – їхня діяльність не має нічого спільного з феміністками.

«В Україні жінка або жертва, слабка й беззахисна, або затята, строга феміністка. Ми хочемо відійти від цих двох крайнощів. Слово «фемінізм» зараз в нашому суспільстві трошки зіпсувалось. Фемінізм починався з того, що вони боролись за основоположні права, а зараз важко сказати, за що борються феміністки. Ми хочемо піти нашим напрямком, триматись золотої середини – жінки, яка поєднує в собі феміністку та беззахисність. Ми не хочемо, щоб нас асоціювали з феміністками», - каже Юлія Прос.

У Львові активістки вже домовились про співпрацю з Національною поліцією. За попередніми планами юристи фонду будуть моніторити звернення, пов’язані із побутовим насильством в родинах, а також виїжджати разом з поліцейськими на такі виклики.

«Я боялась, що в поліції нам відмовлять. Але нас прийняли і сказали, що їх це зацікавило. Ми хочемо, щоб працівники поліції знали про нас. Щоб коли до них звертатимуться такі жінки, їм розповідали, де можна отримати юридичну чи психологічну допомогу».

Відеоролик соціальної реклами фонду проти насильства над жінками
Робота благодійного фонду не обмежуватиметься лише Львовом. У планах правозахисниць – провести презентації в інших містах України. Зустрічі вже заплановані у Івано-Франківську, Луцьку, Києві та Одесі.

Юлія та Катерина займаються пошуком юристів і психологів - зараз у фонді є шість юристів, але цього замало. До 20 лютого активістки планують почати повноцінну роботу. Але визнають, що повне формування штату може тривати до шести місяців.

Презентація фонду (у вигляді театралізованого перфомансу) відбудеться 6 лютого о 18:00 у Кінопалаці «Копернік».