Управління верховного комісара ООН з прав людини оприлюднило сьогодні, 28 липня, четверту доповідь щодо подій в Україні, яка охоплює період з 8 червня до 15 липня 2014 року. Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей, коментуючи доповідь, заявила, що активізація бойових дій на Донбасі є «вкрай тривожною».
Автори доповіді зазначають, що озброєні групи бойовиків на Донбасі, які є добре організованими та оснащеними воєнною технікою, активізували свій спротив уряду України. У відповідь українська влада впродовж липня пришвидшила проведення операції по встановленню безпеки в районах, які залишались під контролем озброєних груп.
«Обидві сторони повинні вжити належних заходів щодо запобігання подальших жертв і поранень серед цивільних осіб. Зростання кількості вбитих людей і серйозні збитки, які понесла цивільна інфраструктура - залежно від обставин - може вважатися порушенням норм міжнародного гуманітарного права. Бойові дії повинні припинитися», - наголошується у доповіді.
ООН також звертає увагу на наслідки економічного спаду, який спостерігається зараз в Україні, а також на «вкрай гостре» становище на сході, який є центром важкої промисловості країни.
«Економічне життя Донецька і Луганська покалічене, тому наслідки для решти країни будуть важкими», - прогнозують експерти ООН.
1129 загиблих і майже 3,5 тис. поранених
У доповіді ООН наводить свіжі цифри: з початку проведення антитерористичної операції (середина квітня) до 26 липня в Україні загинули щонайменше 1129 людей, ще 3 442 отримали поранення. При цьому в ООН наголосили, що справжню кількість загиблих важко підрахувати, передає «Інтерфакс-Україна».
«Ґрунтуючись на найбільш достовірних з наявних даних, моніторингова місія з прав людини і Всесвітня організація охорони здоров'я вважають, що кількість загиблих в період з середини квітня по 15 липня сягнула щонайменше 1 тис. людей. Станом на 26 липня щонайменше 1129 людей вбито і 3442 – поранені», - йдеться у доповіді.
812 людей викрадено
Автори доповіді зазначають, що на сході України озброєні особи продовжують викрадати, утримувати під вартою, катувати і страчувати людей, яких утримують як заручників з метою залякування і «здійснення своєї влади на населенням грубими і жорстокими засобами».
Так, за весь період АТО бойовики у Донецькій і Луганській областях викрали або затримали 812 людей.
«Деякі з осіб, які утримувалися озброєними групами, є місцевими політиками, державними службовцями та працівниками місцевих вугледобувних підприємств; більшість з них - прості громадяни, серед них: вчителі, журналісти, священнослужителі та студенти», - зазначено у доповіді.
В ООН також повідомили, що моніторингова місія отримала численні повідомлення про акти жорстокого поводження з цими затриманими особами та застосування до них катувань, а також про вбивства людей озброєними групами, часто вимагають викупу, а віднедавна ще й змушують затриманих рити окопи або ж відправляють воювати на передову.
Крім цього, у доповіді констатують, що ООН володіє інформацією про нові звинувачення у стратах, деякі з них були перевірені моніторинговою місією.
«Після відступу озброєних груп зі Слов'янська 5 липня один журналіст виявив документи, що свідчать про те, що збройні групи проводили засідання військових трибуналів «і засуджували людей до смерті». Були знайдені «накази про приведення до виконання», підписані «головнокомандувачем» озброєних груп», - наголошують в ООН.
Майже 102 тис. людей втекли з Донбасу
В ООН оцінюють загальну кількість внутрішніх переселенців в Україні у понад 101 617 людей.
«На даний момент більшість внутрішніх переселенців (86%) – зі сходу. За оцінками УВКБ ООН, загальна кількість таких осіб сягнула 101 617 людей, що на 15 тис. більше, ніж на момент підготовки цієї доповіді (15 липня)», - зазначили в ООН.
У доповіді зазначено, що українська влада почала надавати ресурси і покращила координацію і планування у цій сфері, однак потрібно вирішити ще низку важливих проблем.
Також у доповіді наводиться цифра уряду України щодо матеріальних збитків від збройного протистояння на сході – це приблизно 8 млрд гривень.