У НАТО вважають безпрецедентною ситуацію з Україною, яка виконує Річну національну програму підготовки до вступу в Альянс, але не має наміру отримати членство в ньому. Про це заявив заступник Генерального секретаря НАТО з питань оборонної політики та планування Іржі Шедіви.
Він підкреслив, що в Альянсі вважають внутрішньою справою України і поважають суверенне рішення керівництва держави стосовно набуття позаблокового статусу, про що заявив президент Віктор Янукович.
Водночас, відповідаючи на запитання, чи має НАТО досвід співпраці з країнами у форматі Річної національної програми з підготовки до вступу в Альянс, Шедіви зауважив, що такий досвід є безпрецедентним, коли програма реалізовується, а про намір інтегруватися вже не заявляється.
"Цей досвід є безпрецедентним, щоб працювати в межах РНП, але не прагнути інтегруватися в Альянс", - зазначив він.
Заступник генсека НАТО також підкреслив, що РНП є національним документом, який розробляє і виконує сама країна, а НАТО лише надає допомогу в імплементації цієї програми, повідомляє ТСН.
Шедіви також погодився, що в умовах зміни зовнішньополітичного курсу керівництво України вважає за доцільне переглянути наявну нормативно-правову базу, зокрема у питаннях співробітництва з НАТО.
Він зазначив, що після того, як ці питання будуть опрацьовані, українська сторона може оприлюднити свої ініціативи щодо корегування подальшої співпраці з Альянсом, і спільними зусиллями це буде уточнено в залежності від зовнішньополітичного курсу керівництва України.
"Але найголовніше це не назва документів, а їхній зміст, який повинен бути практичним і прагматичним", - наголосив заступник генсека НАТО.
Він також підкреслив, що керівництво України запевнило Альянс, що, незважаючи на стратегічну зміну української зовнішньої політики, це не вплине на подальшу співпрацю у сфері здійснення оборонної реформи.
У зв'язку з цим Шедіви заявив, що керівництво НАТО також отримало запевнення від української влади про продовження участі військовослужбовців Збройних сил України в усіх чотирьох операціях під керівництвом НАТО.
Нагадаємо, Президент Віктор Янукович неодноразово заявляв, що Україна має намір отримати позаблоковий статус і не приєднуватися до жодних військових альянсів, зокрема до НАТО.
Таким чином, Україна змінила зовнішньополітичну орієнтацію президента Віктора Ющенка, спрямовану на вступ до НАТО. В той же час, євроінтеграцію нова влада вважає своїм пріоритетом.