Північноатлантичний альянс погано підготовлений до нападу на одну з його держав-членів з боку Росії,попереджає група впливових британських депутатів у своїй доповіді.
Комітет з оборони Палати громад парламенту Великої Британії повідомив, що конфлікт в Україні показав «серйозні недоліки» в готовності НАТО протидіяти загрозам, депутати також наголошують на необхідності проведення радикальної реформи.
«Ризик нападу Росії на країну-члена НАТО, хоча і невеликий, все ж є значним. Ми не впевнені, що в НАТО готові до цієї загрози», - сказав голова комітету з оборони Палати громад, консерватор Рорі Стюарт. Він застеріг, що характер російської тактики стрімко змінюється – сюди входять кібератаки, інформаційна війна та підтримка нерегулярних сепаратистських груп, коли бойові дії ведуть озброєні цивільні особи спільно з російським спецназом у формі без розпізнавальних знаків.
«Ми вже бачили, як ця тактика була застосована Росією в Україні з метою дестабілізувати ситуацію в країні, що є партнером НАТО, анексувати частину її території і паралізувати її здатність реагувати на події», - заявив Стюарт, колишній солдат і депутат, що працював у місіях на Балканах, в Афганістані та Іраку.
На думку британських парламентарів, у НАТО може не стати «колективної політичної волі, щоб вжити узгоджених заходів для стримування нападу».
У своєму звіті депутати визнали,що Північноатлантичний альянс зараз «не надто добре підготовлений до російської загрози проти держави-члена НАТО». На їхню думку, НАТО буде особливо важко дати відсіч так званій асиметричній військовій тактиці Росії.
У звіті теж говориться, що хоча Альянс не розглядав Росію як територіальну загрозу протягом 20 років, останні події змусили НАТО зробити це. «Події в Україні цього року, яким передували кібератаки на Естонію в 2007 році і вторгнення в Грузію в 2008-му, є тривожним дзвінком для НАТО», - йдеться в документі.
Серед змін, які пропонують автори парламентського доповіді:
- встановлення постійної присутності військ НАТО і військової техніки в країнах Балтії,
- поліпшення існуючих сил швидкого реагування,
- широкомасштабні навчання за участі військових і політичних лідерів всіх країн-членів альянсу.
Прес-секретар НАТО Оана Лунгеску повідомила, що в Альянсі вивчать доповідь британських депутатів. «Ще в березні генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен назвав військові дії Росії всередині і навколо України тривожним сигналом для Альянсу і для міжнародного співтовариства вцілому», - додала Оана Лунгеску.