НАТО: Янукович виявився не таким проросійським, як хотілося Москві

08:00, 7 червня 2011

Північноатлантичний альянс відзначає, що Президент України Віктор Янукович виявився не настільки проросійським політиком, як багато хто від нього очікував в Москві. Про це йдеться в проекті звіту Парламентської асамблеї НАТО "Пост-помаранчева Україна: внутрішня динаміка розвитку і зовнішньополітичні пріоритети".

"Президент Янукович виявився не таким проросійським, як хотіли б у Москві: він не визнав незалежність відокремлених від Грузії територій Абхазії і Південної Осетії, не приєднався до Митного союзу Росії, Білорусі та Казахстану, а також не допустив злиття енергетичних і авіабудівних галузей, як сподівалася Росія ", - відзначають в НАТО, пише ТСН.

"Януковича багато що відрізняє від Росії, так як він захищає свої інтереси і інтереси своїх прихильників, в тому числі і олігархів ... У Брюсселі він висловився проти російського проекту газопроводу Південний потік, який дозволив би обійти Україну в транспортуванні газу по дну Чорного моря з Росії до Болгарії. Янукович відмовився від пропозиції злиття в нафтогазовій сфері, відкинувши поглинання українського енергетичного гіганта "Нафтогазу" російським "Газпромом", - йдеться в проекті звіту.

Однак Альянс висловив стурбованість, що такі стратегічні рішення, як продовження базування ЧФ РФ у Севастополі приймаються поспішно, без залучення опозиції.

"Угода, згідно з якою Янукович пішов на поступки Росії, стала сюрпризом. Російська оренда Севастополя для Чорноморського флоту була продовжена на 25 років до 2042 року (з можливістю продовження ще на 5 років) в обмін на 30% знижку ціни на газ. Партії Тимошенко і Ющенка назвали цей крок неконституційним, хоча документ був схвалений Верховною радою 26 квітня 2010 року в шумній атмосфері, коли кидали яйця і димові шашки", - нагадують в НАТО.

В Альянсі зазначають, що демократично обраний президент України має повне право приймати подібні стратегічні для зовнішньої політики рішення, але було б краще, якби настільки важливі рішення приймалися б після великих публічних і парламентських дебатів, а не поспішно.

Нагадаємо, 31 травня закінчилася весняна сесія Парламентської асамблеї НАТО, на якій парламентарії обговорили і проект звіту по Україні. Затвердження документа заплановано після візиту делегації Парламентської асамблеї НАТО в Україну на початку липня.