Нацбанк обвалив долар

09:20, 8 квітня 2010

НБУ півтора місяця скуповував валюту, а потім несподівано вийшов на ринок з продажем. Долар відреагував неадекватно, впавши нижче офіційного курсу.

Регулятор пропонував її за завищеним курсом - 7,95 грн за дол., пояснивши це прагненням протестувати ситуацію на ринку. Банкіри відзначають, що охочих купити валюту за такою ціною не знайшлося, а ринок відреагував на дії НБУ неадекватно - курс долара впав до 7,86 / 7,91 грн/дол., пише ТСН.

Скуповування валюти, знизивши курс інтервенцій до 7,924 грн/дол., дозволило НБУ в березні купити 1 млрд дол. і наростити резерви до 25 млрд дол.

Після цього Нацбанк вийшов на ринок уже з покупкою по 7,924 грн/дол.

Керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький повідомив, що таким чином в Нацбанку хотіли "ідентифікувати настрої ринку" і дати йому сигнал "про рух курсу в перспективі в об'єктивному напрямку". Приблизна сума покупки валюти НБУ склала 50 млн дол. Однак банкіри не побачили логіки в цих діях. "Нацбанк півтора місяця лише купував валюту. Напевно, вони вирішили змінити політику, але в який бік, так ніхто і не зрозумів, - розповів заступник голови правління "Дочірнього банку Ощадбанку Росії" Дмитро Золотько .- Не знаю, кому Нацбанк продавав. "Нафтогаз" вже купив валюту. Можливо, тепер НБУ буде міняти і офіційний курс долара. Досі багато хто вважав 7,925 грн / дол. справедливим курсом".

На 8 квітня офіційний курс долара знижений на 0,1 копійки - до 7,924 грн / дол. "Раціонального пояснення продажу Нацбанком валюти за таким курсом немає, можливо, комусь потрібна така ціна", - вважає скарбник одного з великих банків.

Не можна раціонально пояснити очікування уряду, яке в умовах стабілізації валютного ринку прогнозує в проекті держбюджету на 2010 рік підвищення курсу долара. За словами заступника міністра фінансів Тетяни Єфименко, через дефіцит платіжного балансу курс складе 8,3-8,7 грн/дол. Відзначимо, що два тижні тому віце-прем'єр Сергій Тігіпко заявляв, що в проекті бюджету буде закладено курс 8 грн/дол.

Можливо, у НБУ намагалися переломити тенденцію до зміцнення гривні і підвищити курс долара, вважають експерти. "Нацбанк вирішив продати долар по 7,95 грн, але валюту ніхто не купував, тому що ринковий курс був 7,91 грн/дол. Може бути, у такий спосіб регулятор хотів підняти курс долара, але в нього нічого не вийшло", - сказало джерело в великому банку з іноземним капіталом.

У НБУ домоглися протилежного результату. "Пропонуючи банкам валюту за ціною, вищою від ринкової, в НБУ сподівалися, що їм вдасться вплинути на поведінку гравців. Швидше за все, інтервенція НБУ повинна була просигналізувати, що найближчим часом регулятор очікує зміни балансу попиту та пропозиції валюти на міжбанку", - відзначає аналітик ІК BG Capital Віталій Ваврищук .

"Це, у свою чергу, могло змусити гравців притримати валюту, щоб продати її за більш вигідним курсом трохи пізніше і вирівняти ситуацію на ринку. Регулятор навряд чи розраховував, що реакція ринку буде протилежною, і гривня значно зміцниться на міжбанку", - сказав він. Котирування долара на закриття склали 7,88 / 7,91 грн/дол.