Нацбанк розробив план реструктуризації проблемних кредитів

14:28, 10 червня 2009

Загальна схема реструктуризації проблемних кредитів з'явилася тільки через півроку після початку цього процесу в банках. Нацбанк розробив схему реструктуризації проблемних кредитів, яку банки зможуть використовувати для зменшення своїх резервів і збитків, - повідомляє УНІАН.

Постановою №328 "Про методи забезпечення погашення кредитів", що набула чинності 3 червня, регулятор рекомендував банкам змінювати умови позик, виданих до 1 жовтня 2008 року, тільки тим клієнтам, фінансовий стан яких класифікується не нижче за клас В (наявність ризиків невчасного погашення позик), а стан обслуговування боргу - як "гарний" або "слабкий".

Насамперед реструктуризації підлягають іпотечні кредити фізичних осіб на житло до 110 м кв, якщо щомісячні платежі перевищують 30% місячного доходу позичальника, і кредити товаровиробникам. Після них переглянуть умови позик фізособам на лікування, навчання, завершення будівництва із заборгованістю понад 200 тис. грн, а також решту всіх кредитів.

Банки, що погодилися зі схемою НБУ, фінансово заохочуватимуться. Збитки від реструктуризації вони зможуть списувати з регулятивного капіталу поступово - до 1 січня 2011 року, щоб не припустити різкого зменшення капіталізації.

Банкіри підтримують рішення НБУ, але відзначають, що умови дуже жорсткі - кредит можна продовжити максимум на два роки. До того ж, позичальники зможуть користуватися новими правилами тільки протягом літа.

"Постанова носить рекомендаційний характер, але, якщо банк її не виконуватиме, він не зможе класифікувати позичальників і зменшувати резервування під проблемну заборгованість", - сказав один із банкірів.

Але схемою НБУ можуть не скористатися самі позичальники, які не дістануть можливості продовжити кредит більш ніж на два роки.

За словами менеджера одного з роздрібних банків, 60% їх клієнтів, що звернулися за реструктуризацією, взяли кредитні канікули на 12 місяців, а ще 20% позичальників збільшили термін кредиту вдвічі. Втім банкіри визнають, що позитивним є сам факт введення стандартів.