Документальний фільм «Varta1, Львів, Україна» Юрія Грицини відкрив національний конкурс 7-го Одеського міжнародного фестивалю. Також фільм бере участь у конкурсі документальних фільмів, програмі, яка на фестивалі започаткована лише цього року.
Фільм є спробою реконструкції атмосфери і реакцій, коли у Львові після Ночі Гніву у лютому 2014 року активісти перебрали на себе функцію правоохоронців.
Документальним фільм можна назвати хіба формально. Це – сміливий кіноексперимент, документальний арт, чи просто жанр, назву якому ще треба буде вигадати.
Краєвиди зимового Львова, зняті у призабутому форматі VHS, є тлом для записів радіопереговорів автомобільних патрулів активістів Varta1. Саме тоді, у лютому 2014 року, коли міліція фактично склала з себе усі повноваження, люди об’єдналися, щоб стежити за порядком у місті та разом чекати новин із Києва.
Порожнє зимове сонне місто та контрастуючи із ним емоційні розмови, які змонтовані таким чином, що викликають і посмішку, і смуток, а в певним момент стають справжнім трилером. А ще зовсім свіжі спогади домальовують увесь бекграунд, викладений автором у декількох титрах.
Зображення із VHS-камери стає цікавим кінематографічним прийомом, тремтяче, ніби затерте, не чітке, на думку режисера, воно само по собі видозмінюється і на це неможливо впливати. «Мені здається, що таке зображення якнайкраще відбиває непевність того, що відбувається. Також таке зображення є метафорою нашої пам’яті: деякі моменти підсвічені, деякі затемнені», - вважає режисер.
Юрій Грицина. Фото: ОМКФ
Він також розповів, що мав 45 годин записів, з яких нарізав чотири години звуку. Потім Юрій Грицина відібрав матеріал на одну годину та спробував вибудувати сюжет.
Виробництвом та дистрибуцією фільму займається Société des amis du people. «Це є назва однієї із французьких революційних організацій. Мені здається, що вона дуже добре відбиває суто того, чим би я хотів займатися в кіно. Тобто давати слово людям, яких раніше, можливо, не чули поза фільмом», - говорить Юрій Грицина.
Фільм отримав спеціальну згадку журі на фестивалі Docudays UA. Також минулого року за підсумками опитування кіножурналістів та кінокритиків, яке провело Бюро української кіножурналістики, фільм «Varta1, Львів, Україна» став найкращим українським фільмом минулого року.
«Varta1, Львів, Україна»
Надзвичайно цікавий та вдалий експеримент, показаний під час фестивалю, оголив не лише брак таких фільмів в українському кіно та на українських екранах, але і відповідну до такого дифіциту непідготованість до них частини глядачів.
«В новому українському кіно ми потребуємо більше ризиків та більше свободи», - підтвердив режисер Юрій Грицина.
Проте саме фестивальний майданчик є тим полем, на якому можуть відбуватися дискусії та формуватися думка.