Національна рада з питань телебачення та радіомовлення попросила СБУ та ГПУ перевірити інформацію, яку подають виробники російських фільмів. Йдеться про пакет документів, які правовласники подають для отримання прокатного посвідчення. Дати виробництва фільмів часто не відповідають фактичним. Про це повідомив голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко на своїй сторінці у Facebook.
Він повідомив, що протягом 2015 року було виявлено 96 випадків порушення вимог чинного законодавства України. Артеменко наголосив, що з відкритих інтернет-джерел, а також офіційних сторінок, наприклад, Мінкультури РФ, було отримано інформацію щодо дати виробництва фільмів, яка відрізнялася від зафіксованої під час моніторингу в ефірі вітчизняних телеканалів. Аналогічні випадки зафіксовано і у 2016 році.
«Я в цьому вбачаю ознаки маніпуляцій, шахрайства, думаю нас і наших глядачів дурять. Але уміло приховують це під купою юридичних документів», - написав Артеменко.
Тому Нацрада вирішила звернутись до СБУ та ГПУ з проханням здійснити перевірку достовірності документів наданих загальнонаціональним телеканалам України у 2015-16 рр. від російських правовласників майнових прав на фільми, поданих для оформлення державного прокатного посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів.
Насамперед йдеться про телеканал ICTV та фільми «Син батька народів» та «Диверсант 2. Кінець війни». «Поки що призначили позапланову перевірку. Є реальна потреба визначити підхід, як реагувати, якщо український продакшн знімає і випускає фільми з «проросійським душком». Спершу перевірка – потім звернемось до громадськості, продакшену, Незалежної медійної ради, щоб отримати і їх позицію», - зазначив чиновник.
Нагадаємо, згідно із законом «Про внесення змін у деякі закони України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України», «забороняється розповсюдження і демонстрування фільмів, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора і їх окремих дій, що створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, які виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України. Передбачений попереднім абзацом заборона поширюється на поширення і демонстрацію будь-яких фільмів незалежно від країни походження, виробництва після 1 серпня 1991 р.».
Також забороняється «трансляція інформаційних, музичних, розважальних, спортивних, навчальних, рекламних і будь-яких інших програм і передач, вироблених починаючи з 1 січня 2014 р. фізичними та юридичними особами Російської Федерації, а також тих, які пропагують (включаючи подачі позитивної інформації) діяльність правоохоронних органів, збройних сил, інших військових або силових формувань РФ».