Науковці «Львівської політехніки» перевірять, чи Монумент Слави справді є аварійним

Після їх висновків у міськраді вирішуватимуть, залишити, знести чи музеїфікувати монумент

13:21, 7 липня 2017

Науковці «Львівської політехніки» перевірять, чи Монумент Слави на вул. Стрийській є аварійним. Також у міськраді підготують «дорожню карту» щодо можливого знесення або музеїфікації монументу. Якщо монумент вирішать зносити, буде оголошений архітектурний конкурс щодо варіантів використання території, на якій він встановлений. Таке рішення у четвер, 7 липня, ухвалила робоча група за участі представників Львівської міської ради, Інституту національної пам'яті, Українського католицького університету, Львівського національного університету ім. Івана Франка, Національної академії мистецтв та НУ «Львівська політехніка».

«Перш ніж вирішувати, що робити з Монументом Слави, треба обрахувати фінансово та юридично два варіанти: знесення та музеєфікацію. Також треба знати, чи справді він є аварійним і якщо так, то провести необхідні протиаварійні роботи, ― сказав ZAXID.NET заступник голови Львівської міськради Андрій Москаленко. ― В разі, якщо буде прийняте рішення про знесення монументу, треба продумати облаштування території, як вона має ожити».

На засіданні робочої групи було озвучено відповіді на листи надіслані в Український інститут національної пам’яті та вищі навчальні заклади Львова: УКУ, Академію мистецтв, ЛНУ ім. І. Франка, НУ «Львівська політехніка» щодо пропозицій майбутнього експонування пам’ятки на вул. Стрийській.

Зокрема, у листі від Українського інституту національної пам’яті зазначено: «Монумент Слави є пам’ятником, присвяченим опору та вигнанню нацистських окупантів з України, а тому, відповідно до згаданого вище Закону, не є символікою комуністичного тоталітарного режиму та не підлягає обов’язковому демонтажу. Водночас інформуємо, що подальша доля вказаного монументу може бути вирішена шляхом ухвалення відповідного рішення Львівської міської ради у порядку та у спосіб, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» з урахуванням чинного законодавства про охорону культурної спадщини».

Музеїфікація ― це перенесення предметів з їх середовища в спеціально створений простір з метою збереження їх культурної та історичної цінності.

Монумент Слави на вул. Стрийській у Львові встановлено у 1970 році на честь радянських збройних сил як одного з борців з фашизмом.

Робочу групу для розгляду пропозицій і вирішення питання експонування Монументу Слави на вул. Стрийській було створено у травні розпорядженням міського голови Львова Андрія Садового у відповідь на звернення політв'язня Ігоря Калинця.

Нагадаємо, демонтажу монументу вимагали і політики з Української галицької партії, оскільки той, за їх словами, підпадає під закон про декомунізацію.

Неодноразово Монумент Слави зазнаввав пошкодження від вандалів. Зокрема в травні цього року та в грудні 2016 року його обливали фарбою, у квітні минулого року монумент розфарбували у синьо-жовті кольори. Після цього «Муніципальна дружина» встановила поблизу монументу камери відеоспостереження, за допомогою яких мали б стежити за дотриманням безпеки у цьому місці.