Науковці радять відновити газовидобування у Бориславі

14:05, 1 квітня 2011

Науковці радять владі Львівщини відновити газовидобування у Бориславі, який в останнє десятиліття був згорнутий через нерентабельність, щоб зменшити загазованість у місті.

Про це 31 березня під час наради у Львові міжвідомчої робочої групи Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки доповіла міністру надзвичайних ситуацій України Вікторові Балозі кандидат хімічних наук, науковий співробітник згадуваного Відділення Ольга Романюк.

Впродовж 6 років Відділення фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вугільної хімії ім. Л.Литвиненка НАН України на замовлення Львівської ОДА здійснює моніторинг екологічної ситуації у м. Бориславі, що є складною унаслідок понад 150-річного видобутку нафти і галузі на теренах міста. Результати моніторингу показують, що проблеми не можна ліквідувати одномоментно, необхідно постійно здійснювати заходи з ліквідації негативних наслідків для довкілля.

Науковець зазначила, що найбільш потенційно небезпечним для мешканців є забруднення повітряного простору. «Ми знайшли такі ліквідовані, а також дегазаційні свердловини, де показники вмісту метану у газах вищі 35%», - зазначила вона.

За словами О.Романюк, основні чинники загазованості – це міграція вуглеводневих газів через тектонічні порушення, а також техногенна міграція. Ці явища є постійними в часі, і такими, що не можуть бути ліквідовані повністю, а вимагають сталих заходів із зменшення їх впливу на довкілля. «З огляду на це, вартує вести постійний моніторинг з метою недопущення надзвичайних кризових ситуацій, а також відновлення газовидобутку, який в останнє десятиліття був згорнутий через нерентабельність. - зазначила О.Романюк. - Не рентабельно було видобувати газ, коли він коштував копійки. Зараз, можливо, це було б і рентабельно. Газ виходить на поверхню, забруднює атмосферу. Якщо цей газ і нафту будуть відбирати, ми покращимо екологію».

Міністр Віктор Балога зазначив, що необхідно розробляти інвестиційні пропозиції з видобутку цього газу. Голова Львівської ОДА Михайло Цимбалюк зазначив: «До цієї теми ми залучаємо інвестора. Якщо «Укрнафта» усвідомить, що є реальний конкурент, який може розробляти родовище, добувати нафту, газ, вкладати у це, то вони мали б зрозуміти, що й самим їм треба це робити».

Нагадаємо, «Укрнафта» у 2008 році заявляла про скорочення видобутку нафти та газу, консервування 140 газових свердловин та зменшення видобутку на заході країни нафти на 700 тисяч тонн. Торік, за період із січня по жовтень, НГВУ « Бориславнафтогаз » видобув 80,1 тис. тонн сирої нафти, також за 11 місяців 2010 року було видобуто 31,2 млн кубометрів газу. Також підприємство зверталося за дозволами на нові свердловини.