Науковці змоделювали можливі паводки на Дністрі

10:00, 8 квітня 2011

Понад 1600 метрів річки Дністер відтворили у Рівненському Національному університеті водного господарства та природокористування, щоб вивчити можливі паводки і ефективність протипаводкових заходів. Модель виконана в масштабі 1:30.

Про це ZAXID.NET повідомили у Будівельній компанії ТКС.

Варто відзначити, що це єдина в Україні лабораторія, що має можливість проводити такі дослідження. Проект включений до Інвестиційного проекту протипаводкового захисту у Львівській області, який виконує компанія ТКС на замовлення Львівської обласної дирекції протипаводкового захисту.

«На ділянці Дністра, що межує з Старим Самбором, найбільшою проблемою є ерозія дна. Ширина річки в цій ділянці становить до 70 метрів. Береги круті висотою від 1,5 м до 6 м. У зоні ризику є мости, по яких проходять автомобільні дороги», – зазначають у ТКС.

«Для верхньої частини річки Дністер характерна велика кількість паводків упродовж  всього року. Паводки можуть формуватися як короткочасними інтенсивними зливами в літню пору року, так і швидким таненням снігу під час зимових відлиг та загальним таненням снігового покриву весною. У коливаннях рівнів важко простежити закономірності. Найбільший по висоті паводок може бути не тільки весною, але і влітку. Під час паводку глибина річки може збільшуватися на сім метрів», – заявив представник проектної організації Василь Зубач.

Для цієї території першочерговим завданням є стабілізація русла і зменшення швидкості течії. Власне таке завдання поставили перед компанією ТКС, генеральним підрядником протипаводкових робіт. Як зазначив представник будівельної компанії ТКС Роман Краснопольський, для вирішення існуючих проблем будуть створені перепади. Раніше такі гідротехнічні споруди виконували виключно з бетону, натомість зараз для їх спорудження будуть використані габіонні конструкції. «Габіони це є гнучка, а не жорстка конструкція. Тобто, коли буде відбуватися деформація дна, габіонні конструкції зможуть відповідно змінювати форму», – наголосив Роман Краснопольський.

Для вивчення впливу  запроектованих перепадів на річку було проведено дослідження на спеціальній моделі. Моделювання включало кілька етапів. Спочатку відтворили  природний стан річки, пізніше,  - ділянку з двома перепадами. В результаті моделювання було вивчено дію цих перепадів на річку і опори автомобільного моста. За процесом моделювання спостерігали представники Державного агентства з водних ресурсів України.

По цьому проекту компанія ТКС співпрацює з міжнародною інженерно-екологічною компанію «Габіони Маккаферрі», яка є визнаним світовим лідером щодо захисту ґрунтів від ерозії, оздоровлення ландшафтів, ландшафтного проектування тощо. Головний офіс Officine Maccaferri знаходиться в м. Болонья (Італія).