Група американських та британських дослідників з’ясувала ймовірну причину виникнення тромбозів при застосуванні вакцини проти Covid-19 виробництва компанії AstraZeneca. Його результати були опубліковані у журналі Science Advances, пише The Guardian.
За словами дослідників, реакцію організму можна простежити до моменту, коли аденовірус, який використовується у вакцині для доставки генетичного матеріалу збудника Covid-19 у клітини, зв'язується зі специфічним білком у крові, відомим як фактор тромбоцитів 4 (PF4). Дослідники вважають, що це може викликати ланцюгову реакцію в імунній системі, яка може спричинити утворення тромбів – стану, відомого як індукована вакциною імунна тромботична тромбоцитопенія (VITT).
«VITT спостерігається вкрай рідко, тому що має статися ланцюг складних подій, щоб викликати цей дуже рідкісний побічний ефект», – зазначив професор Алан Паркер з Медичного факультету Університету Кардіффа.
Як пише BBC, за допомогою кріоелектронної мікроскопії спеціалісти вирішили простежити за аденовірусом, який вакцина від AstraZeneca використовує для доставки генетичного матеріалу коронавірусу в клітини. Вони з’ясували, що поверхня аденовірусу, наче магніт, притягує специфічний білок крові, відомий як фактор тромбоцитів 4 (PF4). Цей білок – маленька молекула. Він відповідає за згортання крові. Врешті організм починає атакувати PF4, оскільки сприймає його за частину чужорідного аденовірусу, до якого білок «прилип». Таким чином, у кров виділяються антитіла, які злипаються з PF4 та викликають утворення згустків крові.
За його словами, отримані дослідниками дані підтвердили, що PF4 може зв'язуватися з аденовірусами, що є важливим кроком у розкритті механізму VITT. Вчений сподівається, що творення механізму може допомогти у запобіганні та лікуванні цього розладу.
«Ми сподіваємося, що наші результати можна буде використовувати для кращого розуміння рідкісних побічних ефектів цих нових вакцин і, можливо, для розробки нових та покращених вакцин, щоб переломити ситуацію у цій глобальній пандемії", – зазначив Паркер.
Фахівці AstraZeneca також взяли участь у проведеному дослідженні.
Нагадаємо, що 22 лютого компанія AstraZeneca опублікувала звіт про третю фазу клінічних досліджень своєї вакцини. Перевірка показала, що препарат на 79% безпечний та ефективний.
Однак з початком березня країни почали повідомляти про повне або часткове припинення використання вакцини AstraZeneca на тлі повідомлень про виникнення тромбів у деяких пацієнтів після щеплення препаратом. У компанії наголосили, що доказів того, що саме їхня вакцина викликає тромбоз, наразі немає.
Німеччина, Італія, Франція, Іспанія та деякі інші країни вирішили призупинити процес щеплення препаратом AstraZeneca. Країни чекали на рішення Європейського агентства лікарських засобів після щонайменше 40 випадків тромбозу у вакцинованих.
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала продовжити використовувати препарат AstraZeneca для вакцинації від COVID-19 попри повідомлення про можливі побічні ефекти.
18 березня Європейська агенція з лікарських засобів дійшла висновку, що вакцина проти коронавірусу від AstraZeneca є безпечною та ефективною.