Краще б нічого не робили (с)
Близько місяця тому в мене запитали, чи маю я уявлення, як покращити громадський транспорт Львова, та як задовольнити всіх Львів'ян. Відповідь буквально вирвалася: «Як вирішити транспорту проблему – так, як задовольнити ВСІХ Львів'ян – ні». Посмішка з'явилася сама собою.
Як каже єврейська мудрість, «якщо проблему можна вирішити за гроші, це не проблема – це витрата».
Зазвичай, недостатня інформованість викликає фантазії, а фантазії часто не збігаються з реальністю. Отже хочу надати додаткову інформацію, яка пояснить рішення, які були прийняті минулого року.
Коли я приступив до задачі «покращити громадський транспорт Львова», в першу чергу проаналізував поточний стан комунальних підприємств, впровадив щоденну, щотижневу, щомісячну звітність, спільно з командою напрацювали показники ефективності (KPI). Також спільно з командою «Львівавтодору» та Управління транспорту промоделювали завантаженість громадського транспорту та попит на нього, а вже на основі нього склали модель достатньої кількості. З неї вийшло, що необхідно для принципового підняття якості:
- збільшити кількість трамваїв з 65 до 120 одиниць в русі;
- збільшити кількість тролейбусів з 55 до 120 одиниць в русі;
- збільшити кількість 12-метрових автобусів зі 100 до 350 одиниць в русі.
Це дасть можливість принципово покращити рівень перевезень у Львові. Це те, що називається короткотермінове бачення, бо це те, що треба вже сьогодні.
З баченням розібралися, тоді необхідно переходити до реалізації. З досвіду реалізації оптимізаційних проектів на підприємствах різного роду варто зазначити, що саме фаза «виконання» в Україні є найбільш проблематичною. Тому частина мого проекту не могла бути тільки фазою «складення бачення» або «створення стратегії». Наступним кроком шукали рішення.
Автобуси
По автобусах шукали найшвидше рішення, знайшли лізинг, який дозволяє це робити швидко, знайшли компроміс у вигляді 100 автобусів МАЗ по 122 тис. євро та 50 автобусів «Електрон» по 147 тис. євро. Депутати проголосували. Поїхали.
Тролейбуси
По тролейбусах вирішили теж купляти нові (не вживані). Для довідки скажу, що новий тролейбус коштує до 200 тис. євро, вживаний 30- 40 тис. євро, сусідні міста часто купляють саме вживані тролейбуси. Але команда Львова однозначно вирішила купляти нові. Тому зараз в роботі за кошти ЄБРР закупівля 50 нових тролейбусів, також в «пакеті» реконструкція всіх аварійних ділянок контактної мережі тролейбусних ліній, а також реконструкція тролейбусного депо.
Трамваї
По трамваях все складніше. Новий трамвай типу Bombardier (який купляє Берлін) коштує 2,5 млн євро. Ще раз: два з половиною мільйона євро. Тобто це 77 млн грн за один трамвай платить Берлін. Є більш бюджетні варіанти з Польщі або Румунії, за які беруть 1,5-1,8 млн євро. Наш «Електрон», нагадаю, коштує 1,2 млн євро за низькопідлоговий трамвай довжиною до 30 м (5-секційна модель).
Тобто для того, щоб закрити «діру» у 70 трамваїв, необхідно 84 млн євро з розрахунку, що всі 70 трамваїв – «Електрон», які є найдешевшою пропозицією Європи. Це 2,6 млрд грн. Це рішення перше. Про терміни реалізації поки що нічого не говорю, бо вже на рівні вартості рішення зрозуміло, що воно не на часі.
Друге рішення по трамваях: це відремонтувати всі свої, бо трамвайне депо налічує 130 одиниць, чому би їх не відремонтувати? Дійсно, реальне рішення. Порахували: капітальний ремонт трамвая коштує близько 1 млн грн, заміна електроніки – ще 1 млн грн (це якщо взяти українську розробку системи керування, європейські рішення коштують від 1,5 млн грн). Тоді вартість рішення 140 млн грн, що значно нижче, ніж купити нові. Але слід зазначити, що провести капітальний ремонт 70 трамваїв займе мінімум 5 років. Також я би, наприклад, не проводив експерименти з українською електронікою, то рішення було би ще дорожче. А необхідно все зробити вже зараз.
Третє рішення: знайти вживанні трамваї. Шукали такі саме КТ4, які вже експлуатуються у Львові. Знайшли декілька варіантів. По якості та вартості оптимальним була пропозиція від муніципальної транспортної компанії Берліна (BVG). У них було 65 трамваїв на продаж. Команда з представників ЛКП «Львівелектротранс» подивилась на ці трамваї, обрали 30 найкращих та почали укладати угоду. Це був жовтень 2017 року.
Вартість рішення: попередня вартість трамвая складала 25000 євро за одиницю, після перемовин її вдалося зменшити до 17990 євро (ефективність перемовин більше 6,5 млн грн). Доставка, розмитнення, ПДВ, необхідне переобладнання – ще 24000 євро. Тобто вартість рішення: 39 млн грн за 30 трамваїв. Якщо би їх було 70, то це би коштувало 91,1 млн грн, тобто це навіть дешевше, ніж свої ремонтувати. Термін реалізації цього рішення – до одного року.
Усі, хто має такі варіанти рішень, а також розуміє критичність вирішення у найшвидший спосіб, обирає третій варіант, не роздумуючи. Нагадаю, що Львів планує придбати 10 нових трамваїв в наступному році. Також скажу, що Гельсінкі минулого року продавали вживані низькопідлогові трамваї по 800 тис. євро за одиницю. То краще вже новий «Електрон».
Узгоджений графік поставки трамваїв:
- липень – 6;
- серпень – 8;
- вересень – 8;
- жовтень – 8.
Усе йде до того, що Львів до кінця 2019 року буде мати найкращій громадській транспорт в Україні. (Але є одне але, все так буде, якщо команда, яка зараз займається покращеннями громадського транспорту, витримає ті об'єми негативу від «споживачів» цих покращень). Усе решта – абсолютно реально. Всім, хто вірить та підтримує, дуже дякую!