Найбільше криза вплинула на пенсійні фонди, - науковці

15:18, 21 вересня 2009

У Львівському національному університеті ім. І.Франка 21 вересня розпочала роботу VIII Міжнародна наукова конференція "Публічні фінанси і фінансове право в умовах фінансової кризи в країнах Центральної та Східної Європи".

Як поінформувала доцент кафедри конституційного права юридичного факультету ЛНУ ім. І.Франка, доктор юридичних наук Ірина Заверуха, захід зібрав науковців 47 вищих навчальних закладів з України, Польщі, Чехії, Словаччини, Росії.

За словами президента Центру інформації і організації досліджень публічних фінансів і податкового права країн Центральної та Східної Європи, професор Університету Бялостоку (Польща) Євгеніуша Рушковського, мета цьогорічної конференції - обговорити вплив адміністративного, нормативно-правового регулювання на економіку країн Центрально-Східної Європи в умовах кризи. Зокрема науковці обговорюють позитивні й негативні тенденції бюджетного регулювання, податкового, адміністративного регулювання фінансових ринків, банківських секторів тощо.

Зокрема заступник директора з міжнародних зв’язків Науково-дослідного інституту фінансового права Національного університету державної податкової служби України, доктор юридичних наук Анна Нечай, що доповідала першою, розповіла про державне регулювання публічних фінансів. За її інформацією, в умовах кризи відчувається недостатність державного регулювання пенсійних фондів, фондів обов’язкового страхування банківських вкладів, стабілізаційних фондів центральних банків, що загалом негативно вплинуло на банківський та страховий ринок. А.Нечай повідомила, що зараз в Україні є багато прикладів недостатнього регулювання інвестиційних фондів місцевого самоврядування. Однак найбільше вплив кризи відчули публічні соціальні фонди, зокрема накопичувальні недержавні пенсійні фонди та недержавні солідарні фонди соціального страхування.

Проте А.Нечай навела й приклади надмірного державного регулювання. На її думку, прикладом цього є заборона НБУ достроково знімати гроші з банківських депозитів. "Результатом цього стало погіршення фінансового стану населення, втрата довіри до банків, і погіршення фінансового стану малих та середніх банків в Україні", - зазначила вона.

У той же час валютне регулювання НБУ є недостатнє і наразі не досягає мети стабілізації екскурсу національної грошової одиниці. За словами А.Нечай, комерційні банки у цей складний для економіки період завдяки частій зміні курсу гривні і різким коливанням мають можливість заробляти на цьому, отримувати надприбутки.

А.Нечай також зазначила, що для ефективного подолання кризи потрібне удосконалення законодавства, тому влада має дослухатися до порад науковців.