Найбільше в Європі трипільське поселення розкопали на Кіровоградщині

10:30, 9 грудня 2012

Поблизу села Небелівка Новоархангельського району члени спільної експедиції українських та британських вчених-археологів розкопали й дослідили поселення та храм з вівтарем часів трипільської культури. Поселення існувало шість тисяч років тому та вважається найбільшим у тогочасній Європі.

Про це повідомила під час прес-конференції у Кіровограді начальник відділу охорони культурної спадщини облдержадміністрації Надія Лісняк, повідомляє УКРІНФОРМ

"Сенсаційним відкриттям у світі археології та історичної науки цього року стало знайдення на території трипільського поселення унікального 200-кілограмового теракотового вівтаря, створеного давніми людьми. На сьогодні це єдиний відомий у Європі рукотворний вівтар трипільської культури, який зберігся в первісному вигляді як цілісний археологічний комплекс. У зв'язку з надзвичайною науковою та історичною цінністю вівтаря було прийнято рішення про його передачу до обласного краєзнавчого музею", - підкреслила Лісняк.

Додамо, вперше про трипільське поселення поблизу Небелівки стало відомо завдяки пошукам уманського археолога Стефановича в шістдесятих роках минулого століття. Відповідно до розкопок Інституту археології Академії наук УРСР, проведених у 70-80 роки минулого століття, площа пам’ятки становить близько трьохсот гектарів. Це найбільше трипільське поселення в Європі.

До 2009 року грунтовних досліджень цієї території не проводилося. Влітку 2009 року професор Інституту археології НАН України Відейко і британський учений, викладач Даренского університету (Великобританія) Чепмен ініціювали проведення українсько-британської експедиції, до якої в цьому році приєдналися вчені з дев'яти країн світу.

Як зазначила Лісняк, Відейко пропонує обласній владі надати статус заповідника території, яка охоплює Небелівку, а також села Торговиця та Володимирівка Новоархангельського району, де свого часу також було знайдено археологічні пам'ятки трипільської культури.