Після 20 років реставрації найстаріший в Україні повністю збережений Скварявський іконостас виставлять на огляд у рідних стінах храму. Його повернули у церкву в селі Стара Скварява, що на Жовківщині. Більше десятиліття реставратори та мистецтвознавці сперечалися, чи варто це робити. Однозначної думки немає і досі.
Дідусь Петро добре пам'ятає, як у 1995-му їхній іконостас забрали до Львова. Аби в радянські часи старі ікони не покрали, селяни ночами чергували біля дерев'яної церкви. Щоправда того, що мають шедевр, не розуміли, тож берегли як вміли.
«Тут не було священика, але люди збиралися, відспівували Службу Божу. А коли приходили свята, ми стирали порох з ікон. Навіть нас потім з музею насварили, бо ми полакували трохи той іконостас. Хотіли, щоб то гарно було. Хто ж знав, яка це цінність?», – пригадує Петро Янкович, який на той час був головою церковної двадцятки.
А свого часу іконостас навіть трохи обрізали, бо він не вміщався у церкві. За таке поводження із шедевром 16-18 століття, частина з якого належить пензлю славетного художника Івана Рутковича, фахівці роками сперечалися, чи повертати ікони додому, і експонували їх у Львові.
«Як на музейника, звичайно, було би мені цікавіше, щоби цей іконостас зберігався у Львівському музеї історії релігії. Оскільки це є окраса колекції. Та з іншого боку, зараз, коли церква святого Михаїла є повністю відреставрована, абсолютно логічно, що ця пам’ятка повертається саме сюди», – пояснив директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць.
До повернення іконостасу дерев'яну церкву святого архистратига Михаїла відреставрували. Під час робіт на стінах знайшли дату побудови – 1508 рік і з'ясували, що вона найдревніша в Україні за офіційно підтвердженою датою.
Декан Жовківського деканату, який проводив тут візитацію, підтвердив дату побудови: «Цій церкві 200 літ без осьми в 1700 році». Тобто, можливо, є і старіші церкви, але за офіційно підтвердженою датою, наша церква є найстарішою дерев’яною святинею в Україні, – розповідає адміністратор храму Святого Архистратига Михаїла о. Стефан Макар. – Скажу вам відверто, я не ставив собі завдання просто взяти і забрати іконостас від музейників, хоча наша громада і має всі документи на нього. Але з іншого боку, всі ми розуміємо, що це за пам’ятка і яка відповідальність лягає на нас усіх за її збереження. Тут ніяк не обійтися без професіоналів, що церковна громада сама могла би зробити? Тому ми прийняли рішення передати церкву разом із іконостасом в оренду Музею історії релігії».
Відтепер церква діятиме не як храм, а як музей – філія Львівського музею історії релігії. Святиню цілодобово стереже державна служба охорони. У церкві встановили датчики температури та вологості, а також спостережні пристрої.
«Зверху є датчики сигналізації, камера відеоспостереження. Є протипожежна і протизламна сигналізація. Сигналізація тут, як мені сказали інженери, така, як передбачається на п’ятиповерховий будинок. Тобто вона в рази перевищує норми», – зазначив Орест Малиць.
Усі ікони вже перевезли зі Львова у Стару Скваряву. Повернення шедевру вертає до життя і його рідну домівку. 11 жовтня Скварявський іконостас урочисто відкриють і освятять. Це буде перша за 20 років святкова літургія у храмі Св. Архистратига Михаїла.