Найдовша липова алея в Європі розташована на Закарпатті, в Ужгороді. Її довжина становить 2 км 200 м. Для порівняння: відома берлінська алея Унтер-дер-Лінден (у перекладі – «під липами») простягнулась містом «лише» на 1 км 390 м. Загальна площа алеї становить 1 га.
Алея складається з кількох видів лип, які цвітуть по черзі: з травня по липень, кожний сорт приблизно протягом двох тижнів. Восени видовище не менш чарівне, коли три сотні лип розфарбовуються у всі відтінки осінніх барв.
Алея із запашними деревами є улюбленим місцем для прогулянок ужгородців та гостей міста. Звідси можна починати прогулянку старим містом.
***
Алея тягнеться вздовж річки Уж двома набережними – Незалежності та Студентської. Алея починається від колишнього Губерніума – будівля цивільної управи Підкарпатської Русі. Зараз тут розміщується лінгвістична гімназія.
У 1928 році, під час забудови нового мікрорайону Галагов, чеські архітектори запланували зробити вздовж річки. На тодішній набережній Рошковича вони висадили три сотні дерев.
Поруч з липами розташовані ще дві дендрологічні пам’ятки – «Партерний сквер» та «Ясен Масарика».
Сьогодні Липова алея має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення і займає площу 1 га, а формують її понад 300 дерев. Існує міська легенда про те, що чеські біологи, які здійснювали підбір та посадку лип в Ужгороді, під одним з дерев залишили послання майбутньому поколінню, але точно ніхто не знає, де саме ця капсула.
***
У 2014 році 2,2 кілометри ужгородської набережної «одягнули» у вишиванку. Молодь розмалювала алею традиційним закарпатським візерунком білого, червоного і чорного кольору. Фарби використовували нестійкі, тож побачити закарпатську вишиванку на власні очі можна було лише протягом двох місяців. Ця акція відбувалася у рамках Всеукраїнського проекту «Об’єднай Україну вишиванкою».
***
Окрім лип, на ужгородській набережній росте трьохсотрічний ясен, обвитий паразитуючою ліаною. Ліана розрослася в повноцінне дерево і змією обвиває ясен. Їх тандем унікальний. Ліана вічнозелена, і підживлюватися соками ясеня їй треба впродовж усього року. А він, як і більшість листяних, взимку скидає листя і йде в сплячку. Ліана-паразит повинна була б погубити його, але вони ось вже два століття вони нерозлучні.