Найєм опублікував план Ріната Ахметова щодо збереження своєї енергомонополії

10:28, 24 квітня 2015

Мітинги шахтарів у Києві є частиною плану щодо захисту інтересів компаній Ріната Ахметова на енергоринку. Зокрема, мова йде про зрив реформування ринку електроенергії в Україні та збереження компанією «ДТЕК» статусу-кво монополіста. Про це у своєму блозі на «Українській правді» написав народний депутат Мустафа Найєм.

«В українських олігархів здають нерви. Слідом за охороною Ігоря Коломойського, що зірвалася  захищати активи Привату, до Києва приїхали гінці Ріната Ахметова, щоб відстояти позиції ДТЕКу», – написав Найєм.

Депутат оприлюднив план Ахметова під внутрішнім назвою «Фортеця», який вже давно обговорюють експерти і чиновники галузевих держустанов.

Як пише нардеп, цей документ складається з чотирьох модулів, що описують стратегію захисту інтересів «ДТЕК» і тактичні кроки в період з січня по травень поточного року.

«Дедлайни деяких заходів, наведених у документі, заплановані на липень-серпень. Між тим, велика частина заходів вже повинна бути виконана. План «Фортеця» був прийнятий на рівні правління компанії, а за його реалізацію відповідають дев'ять директорів різних напрямків і дочірніх підприємств, що входять до складу «ДТЕК», – повідомив Найєм.

Народний депутат зазначив, що «ДТЕК» Ріната Ахметова є абсолютним монополістом на ринку вугілля.

«Проте всі ці роки компаніям Ахметова вдавалося йти від цього визначення банальним призначенням на ключові посади лояльних менеджерів. Зокрема, глави Антимонопольного комітету (АМКУ) і НКРЕ (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг)», – написав він.

Найєм заявив, що схема була досить простою: маніпулюючи різними цифрами регулятор визнавав, що насправді Ахметов контролює не Х% ринку (вугілля, електроенергії і т п.), А Y%. Ці цифри передавалися в АМКУ, діяльність компаній визнавалася законною, і на цьому вся антимонопольна активність держави закінчувалася.

«Але якщо монополіст довгий час не контролюється, рано чи пізно його головним інструментом комунікації з суспільством і державою стає шантаж. У цьому випадку мова йде про ринок електроенергетики. Вугілля становить приблизно 70% у структурі собівартості електроенергії виробленої тепловими станціями. ДТЕК постачає приблизно 67% цього обсягу вугілля», – зазначив парламентарій.

Він наголосив, що донецький олігарх може диктувати практично будь-яку ціну на свою продукцію, впливаючи на кінцеву вартість електроенергії.

«У минулому році ДТЕК виставляв ціну для свого вугілля у розмірі 1100 грн / тонна ... Цього року компанії Ріната Ахметова заявили, що це ж вугілля буде коштувати 1500 грн / тонна. І оскільки ДТЕК монополіст, відмовитися від вугілля держава не може ... Фактично, ДТЕК вимагає у держави враховувати своє вугілля за завищеною ціною, щоб мати кошти для виплати відсотків за своїми доларовими кредитами і компенсації зростання курсу долара. Щоб було зрозуміліше: кредитний портфель ДТЕК складає 3 млрд доларів», – повідомив нардеп (!).

Найєм заявив, що своїми діями на ринку Рінат Ахметов змушує платників податків розділити з ним втрати «ДТЕК» через підвищення курсу валют і допомогти виплатити відсотки по кредиту.

«А щоб «прохання »про допомогу виглядала переконливіше, в Києві з'являються шахтарі, страйкуючі проти невиплати зарплат та банкрутства галузі», – вважає народний депутат.

За даними Найєма, «ДТЕК», підвищуючи собівартість свого вугілля, що не заклала на підвищення зарплат шахтарям жодної копійки.

«Наразі Рінат Ахметов переслідує дві мети. Перша, короткострокова,– виграти час для реструктуризації боргів «ДТЕК», у тому числі за рахунок держави. Друга, більш важлива – зберегти монопольне становище на енергоринку і не допустити перегляду тарифоутворення на енергоносії. Головний ворог Ріната Ахметова – міністр палива та енергетики Володимир Демчишин. Я не беруся тут захищати Демчишина або давати оцінку його роботі, це справа експертів. Головна загроза, яка виходить від міністра для компаній «ДТЕК» полягає в переоцінці частки енергоринку, контрольованої Рінатом Ахметовим і, як наслідок – можливе використання антимонопольного законодавства для примусової реструктуризації монополії », – написав народний депутат.

Він повідомив, що вже направив до Генеральної прокуратури, СБУ та МВС запити з проханням перевірити причетність менеджменту компанії ДТЕК до організації і фінансуванню галузевих протестів.