Ситуацію навколо закону про референдум назвав маніпуляцією новообраний депутат від УДАРу Валентин Наливайченко, коментуючи закон, який підписав 27 листопада президент Янукович.
«Все, що відбулось із законом про референдум - назва добра, ідея добра, – але відбулась маніпуляція», - зазначив Наливайченко в ефірі «Великої політики з Євгеном Кисельовим».
«У мене є пряме питання до юриста: на референдум виносяться закони чи пишуться?», - запитав Наливайченко, звертаючись до представника президента в парламенті Юрія Мірошниченка.
У відповідь Мірошниченко розповів про чотири форми, які може мати референдум.
«Це конституційний референдум. Будь-які питання можуть розглядатися, окрім трьох – це бюджет, податки, амністія. Друге – законодавче: народ має право не лише через своїх представників, а й особисто шляхом голосування ухвалювати закони. Третє – закони по ратифікації, якщо укладаються міжнародні угоди чи про зміну території, обов’язково має бути референдум. І четверте – загальний референдум, якщо громадян України хвилюють якісь питання, то вони ставляться на референдум», - пояснив Мірошниченко.
У відповідь Наливайченко додав, що є норми правові, а є маніпулятивні.
«Головне – процедура, хто виносить питання на референдум та які питання виносяться», - зазначив Наливайченко.
Своєю чергою нардеп від «Батьківщини» Сергій Соболєв висловив думку, що «без сумніву одне з питань, яке хочуть винести на референдум – це обрання президента в парламенті». «Питання, яке не можна протиснути у парламенті, можна протиснути на референдумі», - зазначив Соболєв.
Як інформував ZAXID.NET, президент Віктор Янукович підписавзакон про референдум 27 листопада 2012 року. Верховна Рада України ухвалила закон про всеукраїнський референдум 6 листопада 2012 року.
Водночас фахівці наголошують, що закон про референдум був прийнятий з порушенням процедур. Міністр юстиції Олександр Лавринович зазначив, що не буде зловживань при практичному застосуванні закону про референдум.
Натомість лідер соціалістів Олександр Мороз зауважив, що закон про референдум – загроза конституційному ладу.