Національний банк України (НБУ) вирішив надати Європейському банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) можливість відкриття рахунків у гривні в будь-яких банках країни. Раніше Райффайзен Банк Аваль (Київ) мав переважне право відкривати кореспондентські рахунки ЄБРР у гривні з метою здійснення низки цільових операцій.
Відповідне рішення закріплено в постанові Нацбанку від 12 червня 2013 року, яка передбачає припинення дії постанови НБУ від 28 лютого 2009 року №100. Крім цього, іншою постановою №172 від 17 травня 2013 року НБУ відкоригував положення про відкриття та функціонування коррахунків банків-резидентів і нерезидентів в іноземній валюті та коррахунків банків-нерезидентів у гривнях.
Обидва нормативні акти набувають чинності з моменту офіційної публікації постанови №172.
Постанова №172, зокрема, передбачає: ЄБРР має право використовувати власні коррахунки в гривнях для здійснення операцій за кредитним договором із резидентом, з отримання ЄБРР міжбанківського кредиту, операцій за міжнародними договорами України, операцій, пов'язаних з іноземним інвестуванням у країну.
Крім того, з урахуванням постанови №172 ЄБРР може використовувати свої коррахунки в гривнях для операцій, пов'язаних із задоволенням вимог ЄБРР як кредитора, шляхом реалізації предмета застави за гривні в разі невиконання резидентом-боржником своїх зобов'язань.
Передбачено також використання такого рахунку для операцій за угодою про залучення українськими банками коштів ЄБРР на умовах субординованого боргу.
Нагадаємо, представники ЄБРР неодноразово висловлювали зацікавленість у можливості кредитування в гривні. Крім того, ЄБРР розраховує на зняття всіх перешкод для випуску гривневих облігацій міжнародними фінансовими організаціями.
Директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер (Sevki Acuner) у червні 2013 року зазначив, що розширення кредитування в гривні дасть змогу знизити ризики (зокрема, валютних коливань) для українських підприємств.
Нагадаємо, в 2012 році ЄБРР профінансував в Україні 35 проектів на 934 млн євро.
Усього за весь період співробітництва з Україною ЄБРР взяв на себе зобов'язання профінансувати в країні 318 проектів на 8,2 млрд євро.
Раніше повідомлялося, що Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) готовий збільшити обсяги інвестицій в українську економіку, якщо влада надасть можливість банку здійснювати фінансування в гривні.