НБУ дозволив зараховувати зовнішній борг у капітал українських компаній і спростив купівлю валют

21:05, 25 серпня 2016

Національний банк України розширив можливості для реструктуризації валютного боргу українських компаній для подальшого збільшення їх статутного капіталу, спростив купівлю валюти для лікування та вдосконалив контроль за залишками на рахунках клієнтів-резидентів (крім фізичних осіб) при купівлі іноземної валюти. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Для розширення можливостей для реструктуризації валютного боргу українських компаній, щоб у майбутньому збільшувати їх статутний капітал, Нацбанк вніс зміни до чинної постанови Правління НБУ від 7 червня 2016 року № 342 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України».

З урахуванням змін, резиденти можуть виплачувати кредити та позики в іноземній валюті за договорами з нерезидентами, але не раніше строку, передбаченого договорами.

До строку можна погашати лише у таких випадках:

  • достроково повернені кошти спрямовуються на докапіталізацію уповноваженого банку-позичальника;
  • проводиться реструктуризація зобов’язань за рахунок запозичень із більш пізнім строком виконання;
  • кредитором є міжнародна фінансова організація;
  • частка такого кредиту або позики надана іноземним експортно-кредитним агентством.

Нацбанк розширив перелік винятків, зокрема, дозволив скорочувати строки повернення клієнтом-резидентом, який не є банком, кредиту або позики в іноземній валюті на користь нерезидента у випадку, коли здійснюється реструктуризація заборгованості, під час якої вимоги за основною сумою кредиту або позики зараховуються як додатковий внесок нерезидента до статутного капіталу резидента. Це має сприяти скороченню зовнішнього приватного боргу України без відтоку іноземної валюти за межі України і без створення додаткового тиску на валютний ринок країни.

Окрім того, НБУ вніс й інші зміни до зазначеної постанови. Так, спрощено порядок купівлі та перерахування коштів в іноземній валюті для оплати лікування фізичних осіб за кордоном. Дані про ці операції будуть включатися до реєстру без подання до Нацбанку відповідних документів. Уповноважений банк зможе купувати валюту на наступний день після зарахування коштів, а якщо є власні кошти у валюті - у день подання платіжного доручення до банку.

Також контроль за залишками на рахунках клієнтів-резидентів (крім фізичних осіб) при купівлі іноземної валюти тепер будуть здійснювати уповноважені банки на дату купівлі іноземної валюти (раніше це робив НБУ на дату отримання інформації про цю операцію у відповідному реєстрі).

Національний банк між іншим спростив умови для імпорту послуг без послаблення контролю за проведенням зовнішньоекономічних операцій та підвищив відповідальність уповноважених банків щодо перевірки та аналізу документів (інформаціїї) під час реєстрації та обслуговування кредитних договорів та договорів позики, які передбачають виконання зобов’язань в іноземній валюті перед нерезидентами, зокрема шляхом виявлення індикаторів ризикової фінансової операції.

Всі окреслені зміни затверджені постановою Правління Національного банку від 23 серпня 2016 року № 375 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Вони набувають чинності з 01 вересня 2016 року. При цьому зміни до постанови Правління Національного банку № 342 будуть діяти до втрати чинності цим документом, тобто до 14 вересня 2016 року включно.

Нагадаємо, раніше Нацбанк дозволив громадянам здійснювати продаж і купівлю валюти на суму до 150 тис. грн в еквіваленті без надання документів, що посвідчують особу.