2019 року сукупний прибуток української банківської системи порівняно з 2018 роком зріс у 2,7 раза. Половину прибутку другий рік поспіль генерує «ПриватБанк» – понад 50% чистих процентних доходів банкам цьогоріч забезпечили компанії, які кредитуються в цьому банку. Про це повідомило НВ з посиланням на дані НБУ.
Згідно з даними Нацбанку, торік прибуток банків сягнув 59,6 млрд грн. Це новий історичний рекорд. Попередній був встановлений 2018 року. Тоді сукупний прибуток був на рівні 22,3 млрд грн.
Другий рік поспіль найбільше заробляє державний «ПриватБанк». У 2019 році його чистий прибуток зріс майже на 20 млрд грн, або в 2,5 рази. Друге місце, як й позаторік, посів «Райффайзен Банк Аваль», який входить до австрійської групи Raiffeisen Bank International. Його чистий прибуток 2019 року впав на 6,7% – до 4,75 млрд грн. У трійці лідерів перебуває також ПУМБ Ріната Ахметова. Цей банк торік збільшив чистий прибуток на 31% (до 2,62 млрд грн), обігнавши «Укрсиббанк», що належить французькій групі BNP Paribas і ЄБРР.
У топ-10 банків з найбільшим прибутком потрапили також «ОТП Банк», «Сітібанк», Crédit Agricole, «Альфа-Банк», «Укргазбанк» і «Укрексімбанк».
Загалом 69 з 75 українських банків торік були прибутковими.
«Чому такі надприбутки? Основні чинники – висока операційна ефективність банків і низькі відрахування в резерви, які за рік зменшилися вдвічі – з 24 до 12 млрд грн. Що потрібно вирішити: підвищити операційну ефективність «Ощадбанку» і «Укрексімбанку». Нові наглядові ради повинні в цьому допомогти. Чи завжди будуть такі високі прибутки? Ні, завдяки уповільненню інфляції процентні ставки будуть знижуватися, відповідно буде знижуватися і процентна маржа банків», – зазначила перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова.
Кількість збиткових банків торік зменшилася з 13-ти до шести. Найбільше збитків – 121,5 млн грн – згенерував «Правекс Банк», що входить до італійської банківської групи Intesa Sanpaolo. Збитковими були також банки «Скай Банк», «Альпарі Банк», «КомІнвестБанк», «Український банк реконструкції та розвитку», а також «Місто Банк». Разом вони згенерували 190 млн грн збитків. Для порівняння, 2018 року найгірший фінансовий результат зі збитками в розмірі 7,6 млрд грн показав «Сбербанк» – українська «дочка» однойменного російського держбанку.
До слова, нещодавно НБУ дозволив банкам розкривати інформацію про своїх клієнтів без рішення суду за запитом правоохоронців.