Валерія Гонтарєва, голова Національного банку України, свідомо не дає гривні зміцнитися. Деякі банкіри заявляють, що регулятор на міжбанківському валютному ринку завищує курс купівлі долара в резерви, не даючи ринку опуститися нижче за позначку 11,7 грн за $1. Проте інші експерти переконані, що це свідчення невизначеної політики Нацбанку щодо подальшої долі гривні.
Банкіри стверджують, що регулятор не дає знизитися курсу гривні, штучно девальвуючи його, нібито, без будь-яких на те економічних причин, пише Forbes. «Коли гривня девальвувала, НБУ на ринок не виходив. Натомість тепер, коли почався відкат і зміцнення гривні, на що так чекають гривневі вкладники та валютні позичальники, Нацбанк цілеспрямовано йде на утримання курсу на завищеному рівні шляхом обмеження на вільний продаж великих обсягів валюти», – повідомив Forbes один з авторитетних банкірів.
За даними учасників ринку, у вівторок НБУ купив на міжбанку близько $80 млн за курсом 11,71 – нібито вищим за котирування комерційних банків, які того дня, за даними Укрдилінгу, купували долар за мінімальним середнім курсом 11,65 грн/$1, при тому що продавали 11,75 грн/$1. Одноосібним продавцем валюти був державний «Укрексімбанк». При цьому котирування на купівлю валюти в держбанку НБУ виставив насамкінець торговельної сесії – дилери нібито побачили його о 16.22.
Уповноважений представник Нацбанку, у свою чергу, вважає, що банкіри неправильно інтерпретують те, що відбувається. За його словами, НБУ ставив котирування офіційного курсу ніяк не нижче за ринок. А побачити курс дилери могли о 15.20 за київським часом. «Ми прогнозуємо стан ринку й оцінюємо баланс попиту та пропозиції валюти. Тому інтервенції НБУ з купівлі валюти не мають дестабілізаційного впливу на ринок», – заявив представник НБУ.
Існує також і інша думка з приводу політики Нацбанку. Наприклад, Ерік Найман, керуючий партнер ІК Capital Times сказав виданню, що в такий спосіб НБУ намагається управляти інфляцією в країні та поповнити валютні резерви . «Справді, НБУ методично викуповує валюту за близько 11,7 грн/$, що не дає гривні можливості зміцнитися. Це можна пояснити не тільки необхідністю наповнити валютні резерви, а й переходом до політики інфляційного таргетування (контролю за рівнем інфляції). У таких умовах валютний курс стає інструментом управління інфляцією, а не метою».
Крім того, деякі банкіри вважають, що НБУ просто не визначився зі своєю валютною політикою. Точніше не визначився президент Порошенко, який впливає на Нацбанк.