Валютні перекази від українців, які працюють за кордоном, цьогоріч скоротяться на 2-3 млрд доларів. Торік заробітчани переказали в Україну понад 12 млрд доларів. Про це під час онлайн-зустрічі з членами Європейської бізнес асоціації заявив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб, поінформував сайт LIGA.net.
«Ми не очікуємо великого впливу на платіжний баланс з цього боку. Згідно з нашою оцінкою, зниження надходжень від заробітчан буде повністю компенсовано скороченням попиту на валюту з боку українців, які відмовилися від закордонних поїздок. Торік подорожі генерували близько 8 млрд доларів додаткового попиту», – повідомив представник НБУ.
Згідно з оцінкою доктора економічних наук, завідувачки відділу державних фінансів неурядового інституту Growford Тетяни Богдан, суми грошових переказів мігрантів цьогоріч можуть зменшитися на 25-40%. Конкретні цифри будуть залежати від тривалості карантину в різних країнах і поширення хвороби COVID-19 восени.
«Рушійними силами економічного спаду 2020 року стануть, по-перше, обмежувальні заходи, вжиті українською владою для блокування поширення епідемії, по-друге, деструктивний вплив зовнішніх шоків на Україну за торгівельним і фінансовим каналами, по-третє, скорочення надходжень від трудових мігрантів та їх вторинний гальмівний вплив на темпи внутрішнього споживання та інвестування», – вважає економістка.
Грошові перекази мігрантів до 2020 року були одним із факторів пожвавлення економічної діяльності в країні, хоча темпи зростання ВВП і були далекими від бажаних. Вони впливали на нарощування споживання продовольчих товарів, одягу і придбання житла, що збільшувало обсяги виробництва у відповідних секторах економіки, також сприяли збільшенню обсягів заощаджень та інвестицій в економіці. Проте цьогоріч ці галузі можуть зазнати негативних змін через зменшення сум переказів з-за кордону.
Нагадаємо, 2019 року українські заробітчани переказали до України понад 12 млрд доларів. Це рекордне значення за весь час ведення такої статистики. Найбільше грошей, 3,68 млрд доларів (майже 31% надходжень в Україну за цією статтею) надійшло з Польщі. На другому і третьому місцях зі співставними цифрами перебувають РФ (1,23 млрд доларів, понад 10% надходжень) і Чехія (1,11 млрд доларів, понад 9% надходжень).
Загалом обсяги переказів із країн Євросоюзу в 2019 році становили 7,85 млрд доларів, а з країн пострадянського простору – 1,36 млрд доларів.
Грошові перекази трудових мігрантів є важливою статтею надходження валюти в Україну. У 2019 році перекази заробітчан були на рівні 7,8% ВВП України.