НБУ вчетверте за півроку підвищив облікову ставку

Від 2 березня облікова ставка буде 17% річних

16:30, 1 березня 2018

Національний банк підняв облікову ставку на 1 процентний пункт до 17%. Сьогоднішнє підвищення облікової ставки стало четвертим поспіль за останні півроку. Про це повідомила прес-служба НБУ.

Правління Національного банку ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 17% річних з 2 березня.

«Четверте поспіль підвищення ключової процентної ставки є доцільним з огляду на відсутність суттєвих ознак послаблення інфляційних ризиків і спрямоване на зниження споживчої інфляції до цільового рівня в середньостроковій перспективі», – заявили в НБУ.

Як повідомлялося, 27 жовтня 2017 року НБУ підвищив облікову ставку з 12,5% до 13,5%. У грудні 2017 року Національний банк підвищив облікову ставку з 13,5% до 14,5%. 25 січня облікова ставка зросла на 1,5 процентних пункти до 16%.

Облікова ставка є одним із інструментів, за допомогою якого Нацбанк встановлює для комерційних банків орієнтир щодо вартості залучених і розміщених коштів. Фактично вона визначає ціну грошей.

«Економічна правда» зазначає, що зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками.

Вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.

Зниження кредитування фізосіб приводить до того, що зменшується платоспроможний попит на товари і послуги, що часто купуються в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін через низький попит.

Політика таргетування інфляції, якої дотримується Національний банк України, – це заходи, які вживає держава, щоб запобігти стрімкій інфляції та утримати контроль над рівнем цін в країні.